Smakosze.pl
Jak wyhodować drzewko laurowe?

Canva Pro

Jak wyhodować drzewko laurowe w domu?

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Redakcja smakosze.pl

Udostępnij:

Liście laurowe to przyprawa, której nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Ulepszają smak wielu dań kuchni polskiej. Zdradzamy wam sekret, jak na własną rękę wyhodować drzewko laurowe w domu. Nie potrzebujesz specjalistycznych przyrządów.

Liście laurowe są jedną z najbardziej niezbędnych przypraw świata. Dodajemy go do zup, pieczeni oraz gulaszy. Oprócz walorów smakowych ma też jednak niezwykłe właściwości zdrowotne.

Szczególnie przydatny okazuje się być domowy wywar, który jest w stanie pomóc na wiele dolegliwości. Ciekawe są też efekty podpalenia liścia laurowego, o których niewiele osób słyszało

Liść laurowy jest bardzo prosty do wyhodowania 

Nazwa botaniczna liścia laurowego to wawrzyn szlachetny. W starożytności poświęcony był bogowi Apollo, który patronował wróżbitom i uzdrowicielom. Często kupujemy laur w sklepie, lecz o wiele lepszym wyjściem jest własna hodowla.

Nie będziemy potrzebowali żadnych specjalistycznych przyrządów, ponieważ wystarczy nam dosłownie to, co wszyscy mamy w domach. Wyhodowanie wawrzynu z nasion jest wyjątkowe proste, jednak trzeba uprzednio poddać je procesowi wertykulacji, czyli naruszeniu integralności skorupy.

Aby to zrobić, należy podrapać delikatnie wierzch nasionka nożem lub papierem ściernym. Następnie ułożyć je na lekko zwilżonym papierze na kilka dni. Kiedy nasionka spęcznieją, wtedy wystarczy włożyć je do ziemi na głębokość około 1 centymetra.

Rozmnażanie wawrzynu z sadzonek jest prostsze, niż się wydaje. Wystarczy oderwać małą gałązkę z 3 liśćmi, naciąć łodygę pod kątem 45 stopni i włożyć do ziemi.

Trzeba tylko pamiętać, żeby ziemia była ciągle wilgotna. Starajmy się więc podlewać ją średnio 3 razy w tygodniu. Ukorzenienie nastąpi po około 3 miesiącach, wtedy należy przesadzić sadzonkę do większej doniczki.

Nasiona drzewka laurowego można z łatwością kupić przez internet. Często są wystawiane na popularnych portalach związanych z handlem online.

Liście laurowe, które wyrosną w Twoim domowym ogródku, możesz nie tylko zasuszyć, ale również świeże zamrozić i wykorzystywać później, lub robić z nich nalewkę, którą ma drogocenne właściwości.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Murator Dom

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >
Namoczone czereśnie w wodzie

Porady

Jak pozbyć się robaków z czereśni?

Czytaj więcej >
Jak najlepiej pociąć kiełbasę?

Porady

Jak prawidłowo nacinać kiełbasę na grilla?

Czytaj więcej >
Gęsta grochówka

Porady

Prosty trick na gęstą grochówkę, wychodzi za każdym razem

Czytaj więcej >
Ogórki małosolne i kwestia soli

Porady

Ile soli dodać do ogórków małosolnych ?

Czytaj więcej >
Rosół bez kwaśnego posmaku

Porady

Dlaczego rosół staje się kwaśny?

Czytaj więcej >