Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Restauracje > Podano powód wzrostu cen w restauracjach
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 13.06.2021 02:00

Podano powód wzrostu cen w restauracjach

kitchen-731351 1920 (1)
pixabay/congerdesign

Nietrudno zauważyć, że liczne restauracje znacząco podniosły ceny. Niektórzy smakosze zakładają, że taki stan rzeczy wynika z próby zminimalizowania strat spowodowanych kilkumiesięcznym zamknięciem branży gastronomicznej. Problem jest jednak o wiele bardziej złożony.

Restauracje od 28 maja mogą gościć klientów w swoich progach. Wielu smakoszy z niecierpliwością czekało na ten dzień. Niestety niemal od razu w oczy zaczęły rzucać się wysokie ceny. Warto wiedzieć, czym są one spowodowane.

Dlaczego restauracje podniosły ceny?

Regularnie dochodzą nas słuchy o tym, że restauracje sprzedają posiłki za spore pieniądze. Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, że w jednym z lokali za obiad dla trzech osób należało zapłacić aż 175 złotych.

Dalsza część artykułu znajduje się poniżej:

Część smakoszy najprawdopodobniej sądzi, że wysokie ceny wiążą się z próbą wyrównania strat, które spowodowało znaczące ograniczenie funkcjonowania branży gastronomicznej. Wszakże zakaz przyjmowania klientów w lokalach trwał aż od października 2020 roku.

Okazuje się, że restauracje zmagają się z innymi problemami, które bezpośrednio przekładają się na ceny. Jedną z przyczyn drożyzny w lokalach gastronomicznych jest wyjątkowo wysoka inflacja, która sięga prawie 5%.

Inflacja odbija się między innymi na wysokich cenach za produkty spożywcze. Nietrudno się domyślić, że w zaistniałej sytuacji przygotowanie posiłku w restauracji jest siłą rzeczy droższe. Jednak branża gastronomiczna musi sobie radzić jeszcze z innymi czynnikami, które wpływają na ceny.

Jedzenie w restauracjach coraz droższe

Restauracje nie mogłyby funkcjonować bez obsługi. Lokale zatrudniają sporo osób, które muszą otrzymywać należyte wynagrodzenie. Podwyższenie płacy minimalnej sprawiło, że w licznych miejscach stawka godzinowa musiała pójść w górę. Tym samym konieczne było podniesienie cen.

Restauracje są coraz droższe
Restauracje są coraz droższe

(Canva / Rawpixel Ltd)

Nie bez znaczenia są również podatki. Wystarczy spojrzeć, chociażby na dodatkową opłatę od napojów słodzonych, która weszła w życie wraz z początkiem bieżącego roku. Tego typu podatki w znacznym stopniu odbijają się na finansach restauracji.

Podatek cukrowy jest widoczny nie tylko w przypadku coca-coli, ale i w sokach oraz innych słodkich gazowanych napojach. Dzisiaj cena za Sprite'a lub Fantę jest u nas o około 30% wyższa niż przed wprowadzeniem podatku — powiedział menadżer restauracji U Mądzieli, podczas rozmowy z portalem Money.

Bez wątpienia takie doniesienia nie napawają optymizmem. Na szczęście nie wszędzie czeka na nas drożyzna. Niedawno informowaliśmy o tym, ile za jedzenie przyjdzie nam zapłacić w restauracjach na Mazurach.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Money

Zapraszamy na nasz Instagram