Przechowujesz drożdże w lodówce? Koniecznie pamiętaj o ważnym szczególe
Kiedy wybrany przez nas przepis wymaga użycia drożdży, mamy do wyboru dwie opcje. O ile drożdże suszone nie nastręczają żadnych problemów i rozterek, tak te świeże skłaniają nas do zadania pytania- jak przechowywać drożdże? Odpowiedź jest prosta- w lodówce. Koniecznie jednak pamiętaj o zawinięciu drożdży w papier.
Drożdże są składnikiem niezbędnym przy wielu specjałach kulinarnych, od babki drożdżowej poczynając, a na cieście do pizzy kończąc. Nie każdy przepis wymaga jednak zużycia całej ich kostki na raz. Dowiedz się, jak przechowywać drożdże, aby były zdatne do użycia w przy następnej okazji.
Jak przechowywać drożdże- kilka słów wstępu
Drożdże piekarskie, bo takich używamy w kuchni, to źródło witaminy B, wpływającej korzystnie na stan naszych włosów i paznokci . Drożdże mają też swój udział w budowaniu odporności ludzkiego organizmu . Zanim dowiemy się zatem, jak przechowywać drożdże, dowiedzmy się, jak rozpoznać te świeże od takich nie nadających się do użycia .
Świeże drożdże piekarskie sprzedawane są w niewielkich kostkach zawiniętych w folię lub papier . W sklepach spożywczych znajdziemy je w lodówkach lub ladach chłodniczych . Przechowywanie w odpowiedniej temperaturze w sklepie nie gwarantuje jednak, ze wybrane przez nas drożdże są bezpieczne do spożycia .
Nie każdy dostawca czy sprzedawca wie, jak prawidłowo przechowywać drożdże zanim trafią one do naszej lodówki. Przed kupnem upewnijmy się zatem, że wybrane drożdże są elastyczne, o jednolitej barwie a także przyjemnie pachną . Jeśli widzimy, że kostka drożdży jest popękana lub wyschnięta, odłóżmy ją z powrotem na półkę lub najlepiej, zgłośmy takie zepsute drożdże obsłudze sklepu .
Jak przechowywać drożdże, które zostały po wykonaniu przepisu
Odpowiednia wiedza jak przechowywać drożdże pozwoli nam wykorzystać je z powodzeniem przy następnym przepisie . Drożdże spleśniałe, popękane czy wyschnięte nie tylko nie będą działały w prawidłowy sposób, ale mogą też doprowadzić do zatrucia pokarmowego . Aby się przed tym uchronić wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad .
Świeże drożdże piwowarskie możemy przechowywać w lodówce . Nie powinny jednak one leżeć w niej dłużej niż 10 dni , a także należy je trzymać pod przykryciem. Idealnie do owinięcia drożdży nadaje się papier , jednak możemy użyć też folii do żywności lub nawet wilgotnej gazy.
Czasem zdarza się, że mamy do dyspozycji napoczętą kostkę drożdży, jednak nie planujemy w najbliższych dniach żadnych wypieków . Jak przechowywać drożdże w takiej sytuacji? Możemy je oczywiście zamrozić .
Drożdże mrozimy podzielone na mniejsze porcje , z których każda zapakowana jest osobno w folię lub woreczek strunowy . Takie drożdże możemy trzymać w zamrażarce nawet przez rok . Należy pamiętać o tym, aby przed planowanym użyciem drożdże rozmrozić, a następnie aktywować je w letniej wodzie lub mleku . Taka aktywacja trwa ok. 5 minut. Drożdże są składnikiem tej obłędnej strucli z jabłkami . Z powodzeniem użyjesz ich również w tym przepisie na pizzę .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Zachwycający przepis na olej z marchewki. Idealny do sałatek
-
Obiad we włoskim stylu za 5 złotych? Katarzyna Bosacka wyjawiła niesamowity patent
-