Smakosze.pl Przepisy Przepis na sos tatarski
Louno_M, Getty Images

Przepis na sos tatarski

24 marca 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Początek historii sosu tatarskiego datowany jest na XVIII, kiedy popularne stały się potrawy gotowane "po tatarsku" - czyli pieczenie lub grillowanie mięsa po uprzednim opanierowaniu w pokruszonym czerstwym chlebie lub specjalnie w tym celu przygotowanych grzankach.

Najczęściej składa się on z majonezu, konserwowych ogórków, cebulki dymki, kaparów oraz natki pietruszki. Często korzysta się z kwaśnych smaków, takich jak ocet jabłkowy, musztarda czy sok z cytryny. Poniższa receptura jest jedną z najbardziej tradycyjnych wersji.

Przepis na najlepszy wielkanocny sos tatarski

Święta Wielkanocy są wyjątkowo ważnym okresem dla wszystkich katolików. Z tego też powodu każdy, kto świętuje, liczy na wiele pysznych rarytasów, które pojawią się na świątecznym stole. Jeśli chcesz, aby twoja uczta była dopełniona, nie może na niej zabraknąć sosu tatarskiego.

Nadaje się on wszak nie tylko do jajek - najczęściej podaje się go do mięs, których intensywny smak należy przełamać równie silnym aromatem sosu. Składniki, z których przyrządza się ten dodatek nadają mu silnego, słonego, a zarazem kwaśnego smaku, który wspaniale współgra z praktycznie każdym wielkanocnym daniem.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł , w którym zdradzamy porady dotyczące diety osób po 50 roku życia. W tym tekście z kolei prezentujemy sposoby na zmiękczenie mięsa w gulaszu, oraz doskonały przepis na to rozgrzewające i pyszne danie.

Przepis na sos tatarski

Składniki:

  • 3 łyżki majonezu

  • 2 łyżki jogurtu naturalnego

  • 2 ogórki konserwowe

  • Kilka grzybków marynowanych

  • 1/4 pęczka szczypiorku

  • 1/4 pęczka pietruszki

  • 1 mała cebulka lub pół dużej

  • 3 łyżeczki chrzanu

  • 2 łyżeczki cukru

  • sól

  • pieprz

Zacznij od obrania cebulki i bardzo drobnego posiekania jej w kostkę. Przerzuć cebulę do miski. Ogórki odsącz z zalewy i również pokrój w drobną kosteczkę. Marynowane grzybki również wyciągnij z zalewy i posiekaj w kostkę nie większą, niż ta z ogórka.

Posiekaj drobno pietruszkę i szczypiorek. Dodaj zioła do warzyw. Do tej samej miski wrzuć majonez, jogurt, chrzan, cukier, pieprz oraz sól. Zamieszaj całość bardzo dokładnie i schowaj do lodówki najlepiej na całą noc - dzięki temu smaki doskonale się przegryzą.

Podawaj sos na zimno, ponieważ taki smakuje najlepiej. Warto postawić go niedaleko mięs, jajek czy potraw smażonych w panierce lub na głębokim tłuszczu. Sos jest bowiem najlepszym akompaniamentem dla właśnie takich dań.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisyjoli.com; wikipedia.org

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy