Smakosze.pl
Zakaz handlu w sklepach

Canva.com / JackF

Czy zakupy zrobimy w każdą niedzielę?

23 Marca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Już kilka lat w niedzielę sklepy są zamknięte dla klientów. Jednak nadal zakaz handlu wzbudza mieszane uczucia. Już jutro Trybunał Konstytucyjny będzie stwierdzał, czy przepisy są zgodne z polską konstytucją. Niektórzy nie mogą się doczekać

Wielu smakoszy pogodziło się już z myślą o tym, że w niedzielę praktycznie niemożliwe jest nabycie ulubionych specjałów. Okazuje się, że wszystko może wrócić do dawnego porządku. Zależy to od decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Zakaz handlu pod znakiem zapytania

Już jutro Trybunał Konstytucyjny ma przyjrzeć się zakazowi handlu w niedziele, który zaczął być stopniowo wprowadzany od 1 marca 2018 roku. Przepis wzbudził wątpliwości organizacji przedsiębiorców Lewiatan.

Okazuje się, że w ocenie organizacji Lewiatan, zakaz handlu jest sprzeczny z konstytucją. Już dwa miesiące po wejście w życie ustawy wykazano, że cztery punkty nie są zgodne z głównym aktem prawnym

Zastrzeżenia dotyczą między innymi punktu, który zakazuje wykonywanie pracy w handlu w niedziele oraz święta. Organizacja Lewiatan wskazała, że może on doprowadzić do obniżenia wynagrodzeń oraz zwolnień.

W ocenie organizacji przedsiębiorców zakaz handlu zbytnio ingeruje w wolność pracy. Jednak nie tylko Lewiatan jest przeciwny ustawie, która ogranicza funkcjonowanie sklepów. Wygląda na to, że Polacy również mają już tego dosyć.

(Canva.com / Minerva Studio)

Co o zakazie handlu sądzą Polacy?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez portal Fakt, około 50% przebadanych Polaków stwierdza, że zakaz handlu powinien zostać zniesiony. Takie wyniki pojawiały się w różnych sondażach z 2020 roku.

Z pewnością zakaz handlu jest sporym utrudnieniem. Zwłaszcza w trakcie trwającej pandemii, podczas której wielu klientów stara się unikać tłumów w sklepach. Dodatkowy dzień na zrobienie zakupów mógłby pozwolić na zachowanie większego dystansu społecznego.

Trybunał Konstytucyjny jutro przeanalizuje zastrzeżenia organizacji Lewiatan. Jeśli potwierdzi, że zakaz handlu nie jest zgodny z ustawą zasadniczą, wówczas możemy spodziewać się powrotu możliwości zrobienia zakupów w niedzielę.

Nie można zapomnieć, że niektóre branże funkcjonują nawet w niedzielę. Niektórzy stwierdzają nawet, że pracownicy sklepów z uwagi na zakaz handlu stają się uprzywilejowaną grupą. Na razie musimy jednak pogodzić się z tym, że zakupy w niedzielę należą do rzadkości. Najbliższa przypada w ten weekend. Warto zwrócić uwagę na świąteczną ofertę sklepów Biedronka. Sieć przecenia również inne produkty.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Pieczarki mogą Cię zaskoczyć

Produkty

Jakie są zalety pieczarek?

Czytaj więcej >
Sklep socjalny Spichlerz w Katowicach

Produkty

Niskie ceny produktów spożywczych w pierwszym sklepie socjalnym w Polsce

Czytaj więcej >
Guma turbo - pamiętasz jej smak?

Produkty

10 kultowych przysmaków z czasów PRL-u

Czytaj więcej >
Lidl przecenia owoce i warzywa

Produkty

Obniżka cen warzyw i owoców w Lidlu

Czytaj więcej >
Robert Makłowicz zaprezentował niecodzienny smakołyk

Produkty

Robert Makłowicz opowiedział jak zrobić pilaw

Czytaj więcej >
Pieniądze za rozpoznawanie ceny jedzenia

Produkty

Bajońskie sumy za ekskluzywne produkty

Czytaj więcej >