Zakaz handlu w sklepach
Canva.com / JackF

Czy zakupy zrobimy w każdą niedzielę?

Już kilka lat w niedzielę sklepy są zamknięte dla klientów. Jednak nadal zakaz handlu wzbudza mieszane uczucia. Już jutro Trybunał Konstytucyjny będzie stwierdzał, czy przepisy są zgodne z polską konstytucją. Niektórzy nie mogą się doczekać rozstrzygnięcia.

Wielu smakoszy pogodziło się już z myślą o tym, że w niedzielę praktycznie niemożliwe jest nabycie ulubionych specjałów. Okazuje się, że wszystko może wrócić do dawnego porządku. Zależy to od decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Zakaz handlu pod znakiem zapytania

Już jutro Trybunał Konstytucyjny ma przyjrzeć się zakazowi handlu w niedziele, który zaczął być stopniowo wprowadzany od 1 marca 2018 roku. Przepis wzbudził wątpliwości organizacji przedsiębiorców Lewiatan.

Okazuje się, że w ocenie organizacji Lewiatan, zakaz handlu jest sprzeczny z konstytucją. Już dwa miesiące po wejście w życie ustawy wykazano, że cztery punkty nie są zgodne z głównym aktem prawnym.

Zastrzeżenia dotyczą między innymi punktu, który zakazuje wykonywanie pracy w handlu w niedziele oraz święta. Organizacja Lewiatan wskazała, że może on doprowadzić do obniżenia wynagrodzeń oraz zwolnień.

Prosty sposób na ugotowanie białej kiełbasy bez pękaniaProsty sposób na ugotowanie białej kiełbasy bez pękaniaCzytaj dalej

W ocenie organizacji przedsiębiorców zakaz handlu zbytnio ingeruje w wolność pracy. Jednak nie tylko Lewiatan jest przeciwny ustawie, która ogranicza funkcjonowanie sklepów. Wygląda na to, że Polacy również mają już tego dosyć.

Zakupy w niedzielę

(Canva.com / Minerva Studio)

Co o zakazie handlu sądzą Polacy?

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez portal Fakt, około 50% przebadanych Polaków stwierdza, że zakaz handlu powinien zostać zniesiony. Takie wyniki pojawiały się w różnych sondażach z 2020 roku.

Z pewnością zakaz handlu jest sporym utrudnieniem. Zwłaszcza w trakcie trwającej pandemii, podczas której wielu klientów stara się unikać tłumów w sklepach. Dodatkowy dzień na zrobienie zakupów mógłby pozwolić na zachowanie większego dystansu społecznego.

Trybunał Konstytucyjny jutro przeanalizuje zastrzeżenia organizacji Lewiatan. Jeśli potwierdzi, że zakaz handlu nie jest zgodny z ustawą zasadniczą, wówczas możemy spodziewać się powrotu możliwości zrobienia zakupów w niedzielę.

Nie można zapomnieć, że niektóre branże funkcjonują nawet w niedzielę. Niektórzy stwierdzają nawet, że pracownicy sklepów z uwagi na zakaz handlu stają się uprzywilejowaną grupą. Na razie musimy jednak pogodzić się z tym, że zakupy w niedzielę należą do rzadkości. Najbliższa przypada w ten weekend. Warto zwrócić uwagę na świąteczną ofertę sklepów Biedronka. Sieć przecenia również inne produkty.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Fakt

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł