Przepyszny kiszony kalafior - prosty i niezawodny przepis
Kiszony kalafior jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kiszonych ogórków, czy kapusty. Kalafior kiszony jest delikatny w smaku, lekko słodki, kwaśny i bardzo chrupiący, a proces jego fermentacji to zaledwie 3 dni, jest więc prosty i szybki do przygotowania.
Kiszony kalafior sprawdzi się jako dodatek do dań mięsnych, kanapek, a nawet jako samodzielna przekąska - kalafior smakuje obłędnie prosto ze słoika. P roces kiszenia kalafiora wynosi od 3 do 7 dni. W tym czasie sprawdzaj, czy stopień ukiszenia Ci odpowiada. Jeśli tak - konieczna jest pasteryzacja słoików, aby zatrzymać fermentację.
Kiszony kalafior, podobnie jak inne kiszonki, bogaty jest w kwas mlekowy oraz bakterie, które są niezbędne dla naszego układu trawiennego. Kiszonki szczególnie polecane są osobom po antybiotykoterapii oraz cierpiącym na przewlekłe biegunki - bakterie i kwas mlekowy odbudowują naturalną florę jelitową i przyspieszają regenerację wyjałowionego układu trawiennego.
Jeśli szukasz ciekawe inspiracji na kiszonki - tu znajdziesz przepis na kiszone ogórki inaczej, z dodatkiem igieł sosnowych.
Przepis na kiszony kalafior
Składniki na 3 litrowe słoiki:
-
2 świeże kalafiory
-
koper włoski
-
3 ząbki czosnku
-
korzeń chrzanu
-
3 liście laurowe
-
6 ziarenek ziela angielskiego
-
zalewa: 3l wody i 3 łyżki soli
Jak przygotować kiszony kalafior?
Zrób zalewę: ugotuj wodę z solą i ostudź do temperatury pokojowej. Do każdego słoika włóż obrane różyczki kalafiora, ząbek czosnku, liść laurowy, 2 ziarenka ziela angielskiego, koper i kawałek obranego chrzanu. Wlej zalewę, zakręć słoiki i odstaw w suche miejsce na 3 do 7 dni.
Smacznego.