Smakosze.pl
Sklepy spożywcze stosują pewne sztuczki

ElasticComputeFarm z Pixabay

Sztuczki stosowane w sklepach spożywczych

6 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Sklepy spożywcze codziennie są odwiedzane przez wielu smakoszy, którzy poszukują produktów na swoje specjały. Do wyboru mamy liczne specjały. Część z nich ma jasno określone ceny. Właśnie one wpływają na wybory podejmowane przez klient&oacut

Każdy z nas regularnie odwiedza swoje ulubione sklepy spożywcze. Przeważnie zakładamy, że wybór przybytków jest uzależniony znacznej mierze od cen. W istocie ma to ogromne znaczenie. Jednak większość klientów dokonuje oceny w jasno określony sposób. Sklepy spożywcze sprawnie to wykorzystują.

Jakie sztuczki stosują sklepy spożywcze?

Nie da się ukryć, że udając się na zakupy, w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ceny interesujących nas produktów. Okazuje się, ze sklepy spożywcze na niewielkich podwyżkach mogą znacząco zyskać.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Wiadomości Handlowe, klienci nie zauważają podwyżek ceny o jeden grosz. Przykładowo wzrost kosztów z 1,98 zł do 1,99 zł nie wzbudza u nas większych obiekcji. Co zyskują na tym sklepy spożywcze?

Tak niewielka podwyżka w skali roku przynosi sklepom zyski nawet w wysokości kilkunastu tysięcy złotych. W przypadku sieci dochód jest oczywiście znacznie wyższy. Oczywiście nie jest to naganne moralnie, ponieważ sklepy spożywcze muszą na siebie zarabiać, a podstawą ich działania jest rzecz jasna zysk.

Sklepy spożywcze stosują jeszcze inne sztuczki. One również w znacznej mierze skupiają się na cenach. Mało kto spodziewałby się, że naszą uwagę skupiamy głównie na 20 produktach i to na ich bazie określamy, czy dany sklep jest tani, czy też nie.

(Canva.com / Minerva Studio)

Na co warto uważać podczas zakupów?

Portal Wiadomości Handlowe informuje, że do kluczowych produktów zaliczają się między innymi mleko, masło, cukier oraz pomidory. W ich przypadku podniesienie cen może zakończyć się zniechęceniem klientów.

Przeciętny klient nie przykłada większej wagi do cen mniej popularnych produktów. W związku z tym delikatnie podniesienie cen nie wzbudza większych zastrzeżeń. Sklepy spożywcze czasem decydują się na przecenienie droższych produktów. Tutaj również skrywa się pewien haczyk.

Okazuje się, że klienci chętniej sięgają po produkty, które przecenione są o minimum 12%. Jednak zbyt wysoka promocja sprawia, że konsumenci doszukują się w niej podstępu. Tym samym nieufnie podchodzą do oferty sklepu.

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie prezentowanie promocji. Jeśli ma ona dotrzeć do dwa razy większej grupy klientów, wówczas oznakowanie powinno być cztery razy większe. Korzyści działają tutaj w obie strony. Aczkolwiek często zdarza się, że kupujemy niepotrzebne specjały, które zwyczajnie się marnują.

Sklepy spożywcze doskonale wiedzą, jak działają mechanizmy poznawcze klientów. Warto o tym pamiętać. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy unikać promocji. Zwłaszcza, że niektóre z nich są bardzo korzystne. Przykładem jest, chociażby nowa oferta Biedronki. Lidl również przygotował coś specjalnego

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wiadomosci Handlowe, Bussiness Insider

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >