Kiedy w 2021 roku wypada tłusty czwartek? Święto ma niezwykłą historię
Tłusty czwartek jest tzw. ruchomym świętem, co oznacza że nie ma stałej daty. Popularny "dzień pączka" jest początkiem ostatniego tygodnia karnawału i może wypaść pomiędzy 29 stycznia a 4 marca.
W tym roku tłusty czwartek będziemy obchodzić 11 lutego. Jest to jeden z ulubionych dni wszystkich smakoszy, ponieważ nie liczymy w nim kalorii i objadamy się uwielbianymi słodkimi przysmakami. Jaka jest historia tego święta?
Tłusty czwartek - niezwykła historia "najsłodszego" dnia w roku
Wielu osobom tłusty czwartek przede wszystkim kojarzy się z pączkami. Tego dnia w wielu cukierniach ustawiają się długie kolejki po swoje ulubione słodkości. Jest to dzień, w którym cukiernie z pewnością nie narzekają na niskie obroty!
Warszawiacy tego dnia chętnie odwiedzają cukiernię Słodki - Słony Magdy Gessler. Miejsce słynie z doskonałej jakości serwowanych wypieków, jednak ceny pączków mogą budzić spore emocje! Więcej na ten temat przeczytacie tutaj . Wbrew pozorom tłusty czwartek nie jest wymysłem najnowszych czasów! Jego historia sięga jeszcze czasów pogaństwa. Więcej na jej temat przeczytacie poniżej.
Geneza tłustego czwartku sięga czasów pogaństwa. Był on dniem, w którym świętowano koniec zimy i nadejście wiosny. Częścią jego obchodów była wspaniała uczta, na której nie mogło zabraknąć tłustych potraw oraz przygotowanych z ciasta chlebowego pączków.
Szczególnie hucznie obchodzono go na terenie obecnej Małopolski. Ten dzień był wówczas nazywany "comborowym czwartkiem" na cześć burmistrza miasta o nazwisku Comber (prawdopodobnie postaci fikcyjnej), który uważany był za złego i niezwykle surowego człowieka. Według legendy miał on umrzeć właśnie w tłusty czwartek.
Jak podaje Wikipedia, w każdą rocznicę jego śmierci na krakowskim rynku urządzano huczną zabawę. Podczas święta przekupki zmuszały napotkanych mężczyzn do tańca lub do oddania odzieży wierzchniej, w zamian za krzywdy, które wyrządził im legendarny Comber.
Ciekawostką jest, że sam zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce w XVI wieku . Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku skrywały niespodziankę - mały orzeszek lub migdał. Wierzono że ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał później cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.
Czekacie na tłusty czwartek? Jaka jest Wasza ulubiona potrawa?
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Lidl kusi seniorów. Ma dla nich doskonałe wieści, muszą spełnić 1 warunek
-
Dlaczego niektóre jajka mają 2 żółtka? Jest zupełnie inaczej niż myśli wiele osób
undefined
źródło: Wikipedia
undefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefinedundefined