Tradycyjny gulasz wołowy - przepis krok po kroku
Gulasz wołowy to pożywne, aromatyczne danie, idealne na rozgrzewający, zimowy obiad dla całej rodziny. Odpowiednio doprawiona i duszona wołowina jest pyszna i tak delikatna, że rozpływa się w ustach, a cały gulasz ma wyraźny, mięsno-warzywny smak z wyczuwalną nutą świeżego rozmarynu i suszonych ziół. Poznaj przepis na tradycyjny gulasz wołowy.
Wołowina gulaszowa, czyli wołowina bez kości, to jedno z bardziej aromatycznych i wyraźnych w smaku mięs. Wołowina jest dość twarda, wymaga więc smażenia i długiego duszenia, aby była idealnie miękka i rozpływała się w ustach. Gulasz nie jest więc szybkim daniem, jednak warto poświęcić trochę więcej czasu, aby przygotować wyśmienity obiad.
W gulaszu nie może zabraknąć suszonych grzybów, marchewki, pietruszki, papryki i pieczarek. Pamiętaj również o ziołach i przyprawach, dzięki którym danie będzie doskonałe w smaku. Gulasz wołowy duś na przygotowanym wcześniej bulionie . Danie podaj z bagietką lub świeżym pieczywem.
Z wołowiny przygotujesz również rolady wołowe, idealne na niedzielny obiad. Tu poznasz przepis na zrazy wołowe , które z kluskami śląskimi i modrą kapustą tworzą fenomenalne danie dla całej rodziny.
Przepis na tradycyjny gulasz wołowy
Składniki na 4-5 porcji:
-
1 kg wołowiny bez kości do gulaszu
-
3 marchewki
-
2 korzenie pietruszki
-
2 cebule czerwone
-
3 ząbki czosnku
-
100 g pieczarek
-
garść suszonych grzybów
-
duża papryka czerwona
-
100 g boczku wędzonego
-
700 ml bulionu wołowego
-
2 łyżki mąki
-
olej do smażenia
Przyprawy:
-
2 łyżki papryki słodkiej mielonej
-
pół łyżki majeranku
-
pół łyżki tymianku suszonego
-
2 gałązki rozmarynu
-
pieprz, sól
-
łyżka koncentratu pomidorowego
Jak zrobić tradycyjny gulasz wołowy?
Grzyby namocz w zimnej wodzie, aby zmiękły. Wołowinę umyj i pokrój w małą kostkę, następnie osusz ręcznikiem papierowym i obtocz dokładnie w majeranku, tymianku, papryce słodkiej, odstaw.
Pokrój w słupki cebulę, posiekaj czosnek, pokrój w kostkę wszystkie warzywa i pieczarki. Grzyby suszone pokrój na cienkie plastry, boczek również pokrój w kostkę.
Na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju podsmaż boczek i przełóż go do dużego garnka z grubym dnem. Na tym samym oleju podsmaż kawałki wołowiny, następnie również przełóż do garnka
Na patelnię wlej odrobinę oleju i zeszklij cebulę, dodaj czosnek, następnie marchewkę, pietruszkę, paprykę, pieczarki i całość smaż przez kilka minut. Podsmażone warzywa oprósz mąką, wymieszaj i również przełóż do garnka z mięsem.
Do garnka wlej gorący bulion, dodaj koncentrat pomidorowy, liście laurowe, gałązki rozmarynu i gotuj na wolnym ogniu przez 1,5 godziny. Dodaj również grzyby suszone, dopraw do smaku solą, pieprzem i duś kolejne 30 minut, aż wołowina będzie miękka, a sos zgęstnieje.