Wyjątkowy przepis na aromatyczny bigos z młodej kapusty
Młoda kapusta niezwykle cieszy wszystkich miłośników jedzenia. Wielu marzy o delikatnej uduszonej kapuście z koperkiem, która wręcz rozpływa się w ustach, bo jest o wiele delikatniejsza niż warzywo, którym cieszymy się nieco później. Dlatego niżej prezentujemy przepis na bigos z jej udziałem.
Sekretnym dodatkiem, który zmienia tę potrawę w coś obłędnego, jest zwyczajny koperek. To aromatyczne zioło nadaje kapuście wspaniałego smaku, a także bardzo korzystnie działa na cały układ trawienny.
Bigos wywodzi się prawdopodobnie z tradycji myśliwskiej - myśliwi potrzebowali dużo energii na łowy, więc gotowali potrawkę z łatwo dostępnych dla nich składników. Z tego powodu w bigosie jest mnóstwo mięsa, przypraw i pysznej kapusty.
Bigos z młodej kapusty
Młoda kapusta jest bardzo ważnym składnikiem diety, gdyż znajduje się w niej więcej wartości odżywczych, niż w jej starszym odpowiedniku. Znajdziemy w niej, chociażby flawonoidy wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne, potas, fosfor, magnez, sód, wapń żelazo, mangan i mnóstwo błonnika.
Przygotowanie poniższego przepisu zajmuje również znacznie mniej czasu, gdyż młode warzywo o wiele szybciej się gotuje i nie potrzebuje tak wielu godzin gotowania, jak klasyczny bigos z kiszonej kapusty.
Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, jak wyglądała jedna z najgorszych rewolucji, przeprowadzonych przez Magdę Gessler. Ten tekst poświęcony został przepisowi na smażoną rybę w bardzo delikatnym i puszystym cieście, do której wręcz idealnie pasują domowe frytki.
Przepis na bigos z młodej kapusty
-
główka młodej kapusty
-
marchewka
-
cebula
-
3 łyżki oleju
-
250 g ulubionej kiełbasy
-
1,5 szklanki wody lub bulionu
-
pęczek koperku
-
sól, pieprz, cukier
-
2 łyżki soku z cytryny
-
2 liście laurowe
-
kilka kulek ziela angielskiego
-
1,5 łyżki mąki
Zacznij od obrania kapusty z brzydkich liści, a następnie dokładnie ją umyj i cienko poszatkuj. Cebulę obierz z łupiny, posiekaj i wrzuć do garnka z rozgrzanym olejem. Podsmaż ją na złoty kolor i dodaj pokrojoną w plastry.
Do garnka wrzuć startą na dużych oczkach marchewkę oraz posiekaną kapustę. Zalej całość bulionem, dopraw solą, pieprzem, wrzuć listek laurowy oraz kminek. Dokładnie całość wymieszaj, przykryj i gotuj przez 1 godzinę.
Na patelni podsmaż mąkę, wlej olej i przygotuj zasmażkę. Wlej wywar z kapusty, zamieszaj, aż utworzy się gęsty sos. Wlej do kapusty, dodaj siekany koper, zamieszaj i wymieszaj. Smacznego.
Źródło: Mariha-kitchen, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: kwestiasmaku.com