Smakosze.pl
Kolacja dla dziecka na szpitalnym oddziale covidowym

wykop.pl/bori

Zasmucający posiłek dla dziecka w szpitalu

11 Maja 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Szpitalne jedzenie w Polsce zawsze miało negatywne opinie - niewielkie porcje, słaba jakość i mała wartość odżywcza. Najgorzej mają najmniejsi pacjenci, gdyż dzieci wymagają często specjalistycznego żywienia. Poniższe zdjęcia wywołują przykre emocje, gdyż uwieczniono na nich jedzenie ze szpitala dla chorych dzieci.

W szpitalach odpowiednie odżywianie gra wyjątkowo ważna rolę - dostarczanie wartości odżywczych do chorego organizmu pozwala na szybszą kurację i pełny powrót do zdrowia. Niestety, w polskich szpitalach często nie można liczyć nawet na porządny posiłek. 

Gdy mowa o małych pacjentach, jedzenie jest dla nich podwójnie ważne. Dzieci rosną i rozwijają się, więc ewentualne niedożywienie, nawet trwające tylko trochę, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Dlatego rodzice swoich pociech są oburzeni stanem, w jakim znajduje się żywienie szpitalne. 

Jedzenie dla rocznego dziecka w szpitalu. Źródło: Facebook.com

Szpitale źle karmią pacjentów?

Gdy człowiek leży na oddziale i dostaje śniadanie, często przed jego oczyma pojawia się nieprzyjemny widok. Zgodnie z relacjami pacjentów, szpitale karmią kilkoma kromkami chleba, plasterkiem sera i, ewentualnie, odrobiną masła. Ciężko wyobrazić sobie, aby roczne dziecko musiało jeść takie rzeczy. 

Moje dziecko miało rotawirusa. Tymczasem do jedzenia serwowany był m.in. śledź w galarecie na ciepło i dania marynowane. Przez 5 dni na śniadanie i kolacje była wciąż ta sama szynka. 10 posiłków bez odmiany, nie było masła, ani nawet kawałka sera - opowiada zbulwersowana mama na portalu Facebook. 

Śniadanie małego dziecka. Źródło: Facebook.com

Rodzice przynoszą własne jedzenie

Rodzicie swoich dzieci nie mają wyjścia i bardzo często są zmuszeni organizować jedzenie samodzielnie. W szpitalach podawane są bowiem mało apetyczne produkty, których chore i osłabione dzieci zwyczajnie nie chcą jeść. Opiekunowie żalą się, że gdyby nie przynosili maluchom jedzenia, te nie miałyby co jeść. 

Na naszej stronie zamieściliśmy także mnóstwo innych ciekawych informacji kulinarnych, które mogą ci się spodobać. Przeczytaj ten artykuł, w którym zdradzamy przykrą praktykę niektórych klientów sklepów spożywczych. W tym tekście  wyjaśniamy. dlaczego warto pić 4 szklanki wody na czczo.

Dietetyczka Barbara Dąbrowska-Górska mówi dla serwisu portal.abczdrowie.pl, że tak słabej jakości żywność nie dostarcza najmłodszym wartości odżywczych, przez co powrót do zdrowia znacznie się wydłuża.

Źródło: Facebook.com

Źródłem problemów może być brak przepisów

Jan Bondar z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w rozmowie z portal.abczdrowie.pl wskazuje, że brakuje odpowiedniego prawa, aby móc zmienić żywienie w szpitalach. GIS może, według jego słów, wysłać jedynie pismo z uwagami do dyrektora placówki.

Najwięcej nieścisłości pojawia się w złej kompozycji diety, zbyt małej ilości warzyw i ryb, braku produktów z pełnych ziaren zbóż i wielu innych. Ministerstwo Zdrowia planuje zmienić system, jednak na początku zacznie od żywienia matek. Dzieci będą musiały jeszcze poczekać. 

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: portal.abczdrowie.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam Moskal

Redaktor portalu Smakosze.pl. Pasję do gotowania rozpalił w nim Makłowicz. Swoje życie postanowił poświęcić kulinariom i dziennikarstwu. Pracował na wielu stanowiskach gastronomicznych. Prywatnie fan muzyki folkowej oraz sportów rowerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >

Dieta

Jakie produkty warto zjeść tuż przed pójściem spać?

Czytaj więcej >