Smakosze.pl
Dlaczego warto pić 4 szklanki wody na czczo?

Canva Pro (VladimirFloyd, Getty Images)

Dlaczego warto pić 4 szklanki wody na czczo?

10 Maja 2021

(Ostatnia zmiana: 5 Czerwca 2021)

Autor tekstu:

Dominika Mika

Udostępnij:

Rozpoczęcie dnia od wypicia 4 szklanek wody to najlepszy możliwy sposób na zdrowy start. Dostarczenie organizmowi dokładnie 4 szklanek wody jest japońskim rytuałem zdrowia i młodości. Uważa się, że po 10 dniach takiej kuracji już zobaczysz jej zbawienny wpływ na swój organizm. Nie tylko wpłynie on na stratę wagi, ale też pomoże z pewnymi problemami zdrowotnymi.

Polacy wciąż piją za mało wody. Choć zdajemy sobie sprawę z tego, że jest nam ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania, zapominamy, by w ciągu dnia odpowiednio się nawadniać.

Jak wiadomo, woda stanowi średnio 60% ciała przeciętnego człowieka i bierze aktywny udział w transportowaniu składników z pożywienia do narządów i komórek ciała. Bez niej nie mogłyby zachodzić żadne procesy metaboliczne. Warto więc pić ją w jak największych ilościach. 

Dlaczego warto pić 4 szklanki wody zaraz po przebudzeniu?

O zaletach picia wody media informują nas na okrągło. Zdajemy sobie sprawę, że powinniśmy pić jej naj najwięcej, a najlepiej około 2 litrów dziennie. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z niesamowitych efektów, jakie może przynieść dostarczenie organizmowi 4 szklanek wody zaraz po przebudzeniu.

Taki początek dnia rekomendowany jest przede wszystkim w medycynie japońskiej i nazywany jest "rytuałem zdrowia i młodości". Japończycy uważają poranne godziny za tzw. złote godziny. Wypicie wody w tym czasie ma nie tylko wesprzeć utratę wagi, ale również znacząco wpłynąć na nasze zdrowie.

Na czym polega rytuał picia 4 szklanek wody na czczo?

"Rytuał zdrowia i młodości" polega na wypiciu od 4 do 6 szklanek wody zaraz po przebudzeniu na czczo. Rekomendowana jest woda w temperaturze pokojowej lub ciepła. Do takiego napoju można dorzucić plasterek cytryny.

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z piciem wody zaraz po przebudzeniu, mogą zacząć jej picie od jednej szklanki i stopniowo zwiększać liczbę. Istotnym faktem jest jednak powstrzymanie się od picia i spożywania czegokolwiek przez kolejne 45 minut. Po ich upływie można dopiero zjeść pierwszy posiłek.

Źródło: Pixabay/pasja1000

Jakie są efekty picia 4 szklanek wody na pusty żołądek?

Taka kuracja wodą pomaga przede wszystkim zapewnić energię przez cały dzień. Dodatkowo wpływa na wzmocnienie i oczyszczenie układu pokarmowego, a także przyspiesza metabolizm, więc tym samym jest bardzo korzystna dla osób chcących zrzucić parę kilogramów.

Wypicie 4 szklanek zaraz po przebudzeniu pomaga też złagodzić stres i zapewnia odpowiednie nawodnienie od rana. Sprzyja to tym samym optymalnej pracy mózgu.

Zwolennicy japońskiej kuracji wodą twierdzą, że pierwsze efekty po 10 dniach odczują osoby, które zmagają się z zaparciami i mają problemy z żołądkiem i jelitami. Po miesiącu ma zmniejszyć się ryzyko wystąpienia takich chorób jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie. Poprawi się też wygląd skóry i ogóle samopoczucie.

Jednak nie tylko woda może korzystnie wpłynąć na nasz organizm. Ciekawe efekty przynosi też picie soku pomidorowego rano lub wody po ogórkach konserwowych

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Pyszności, Londynek, Focus

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika MikaAutor

Redaktorka portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Czym doprawić sałatkę jarzynową?

Porady

Jak doprawić sałatkę jarzynową, żeby była wyrazista?

Czytaj więcej >

Porady

Do czego warto podać sos tzatziki? Rozwiewamy wątpliwości

Czytaj więcej >
mizeria

Porady

Dlaczego do mizerii warto dodać ocet?

Czytaj więcej >
kalafior

Porady

Jak ugotować kalafior, żeby był śnieżnobiały i delikatny?

Czytaj więcej >

Porady

Na czym smażyć placki ziemniaczane, żeby były chrupiące?

Czytaj więcej >
obieranie ogórka

Porady

Od której strony należy obierać ogórki?

Czytaj więcej >