Smakosze.pl Produkty Dlaczego dodajemy jajko do zupy szczawiowej?
Jakub Kossakowski / materiały własne

Dlaczego dodajemy jajko do zupy szczawiowej?

28 lutego 2021
Autor tekstu: Jakub Kossakowski

Zupa szczawiowa charakteryzuje się wyjątkowym smakiem, obok którego ciężko przejść obojętnie. Niektórzy mogliby sięgać po nią codziennie. Warto wiedzieć, z jakimi konsekwencjami może się wiązać nadmierne jedzenie szczawiu.

Zupa szczawiowa nie bez powodu serwowana jest z jajkiem

Nie da się ukryć, że zupa szczawiowa należy do grona kultowych rodzimych smakołyków. Ostatnio wspominaliśmy o tym, jak przygotować ten specjał w 15 minut . Dziś skoncentrujemy się na dodatku w postaci jajka.

Jajko i zupa szczawiowa idą ze sobą w parze. Potrawa bez tego dodatku mogłaby wywołać spore rozczarowanie u znacznej części smakoszy. Mało kto spodziewałby się, że niepozorne jajko może być tak bardzo istotne .

Zupa szczawiowa, jak sama nazwa wskazuje, w znacznej mierze składa się ze szczawiu. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Haps, roślina jest bogata w kwas szczawiowego. Na 100 g produktu przypada od 27 do 730 mg tej substancji .

Za sprawą kwasu zupa szczawiowa w dużych ilościach może negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Wszystko przez ograniczenie przyswajania magnezu i wapnia. Sprzyja to powstawaniu kamieni nerkowych, może podrażniać ściany żołądka oraz wywoływać stany zapalne stawów . Ratunkiem jest jajko.

(Pixabay / SFcrooner)

Jajko w trosce o zdrowie

Zupa szczawiowa jest wzbogacana o jajko i śmietanę z powodu wysokiej zawartości wapnia. Wówczas działanie szczawiu nie jest tak dotkliwe . Warto o tym pamiętać podczas przygotowywania kultowej potrawy.

Jajko w zupie szczawiowej sprawia, że nie musimy się obawiać kwasu szczawiowego. Oczywiście należy ugotować je w odpowiedni sposób. Jakiś czas temu przedstawialiśmy idealną metodę, z której korzysta coraz więcej smakoszy .

Zupa szczawiowa nie jest jedynym smakołykiem, w którym możemy natknąć się na potencjalną szkodliwą substancję. Szczawiany występują także w szpinaku, botwinie, burakach, szparagach, rabarbarze oraz jarmużu .

Wyżej wymienione produkty nie zawierają co prawda tak dużo kwasu, co zupa szczawiowa, jednak i tak warto serwować je z produktami bogatymi w wapń . Dzięki temu nasza dieta będzie korzystniejsza dla organizmu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Jakub Kossakowski

Redaktor prowadzący serwisu Smakosze.pl. Fascynują mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail jakub.kossakowski@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy