4 produkty, których przenigdy nie powinno się wkładać do zlewu
Zlew jest ważnym elementem każdej kuchni. Konieczne jest więc, by zawsze był drożny. Oto 4 produkty, których przenigdy nie powinno się wkładać do zlewu. Mogą go bowiem zapchać na tyle skutecznie, że będzie potrzebna pomoc specjalisty. Lepiej więc zapobiegać problemom, niż z nimi walczyć.
Nie raz zdarza się, że zamiast do kosza na śmieci, włożymy czy też wyrzucimy coś do zlewu. Często może to być powodem niedrożności rur i mamy niemały problem. Czasami pomoże zwykła przepychaczka, nieraz niestety trzeba rozkręcić odpływ pod zlewem.
4 produkty, których przenigdy nie powinno się wkładać do zlewu
Fusy z kawy często trafiają do zlewu razem z resztkami napoju. Choć bez problemu spłukują się z powierzchni zlewu, to niestety rzadko odpływają do ścieków. Zazwyczaj osadzają się w zakrętach rur, utrudniając odpływ wody, a nawet go blokując. Dlatego nigdy nie wyrzucaj fusów do zlewu, tylko do kosza na śmieci. Możesz też ich użyć do neutralizacji nieprzyjemnych zapachów, np. w lodówce lub nawozić nimi ziemię w ogrodzie.
Często też mamy problem z tłuszczem, który pozostał na patelni po smażeniu czy w brytfannie po upieczeniu mięsa. Ponieważ jest płynny, wylewamy go do zlewu. Niestety pod wpływem zimna tłuszcz szybko tężeje, tworząc w rurach zator. Lepiej więc zlej tłuszcz do zamykanego pojemnika i wyrzuć go do śmieci.
Zagrożeniem dla naszego zlewu mogą też być obierki z ziemniaków. W kontakcie z wodą jest z nich wymywana skrobia, która tworzy gęstą zawiesinę. Ta, zamiast spłynąć wraz z wodą, zatrzymuje się w zakrętach rur, więc może je blokować.
Zaskakującym niebezpieczeństwem dla odpływu w zlewie są też obierki z selera. Podobnie jak fasolka szparagowa, kukurydza czy szparagi, zawiera on dużo włókien, które pęcznieją pod wpływem wody. Gdy osadzi się w rurach więcej takich włókien, możemy mieć problem z ich drożnością.
Czego jeszcze nie wyrzucać do zlewu?
Przyczyną zapychania się odpływu zlewu może być też ryż czy makaron. Jako produkty skrobiowe, mają dużą zdolność do pęcznienia.
Do zlewu nie powinny też trafiać skorupki jaj, kostki czy chrząstki. Są twarde, więc mogą porysować zlew czy uszkodzić rury. A we współpracy z innymi zapychaczami, mogą skutecznie zablokować odpływ zlewu.
Na naszej stronie znajdziesz też wiele innych, kuchennych rad. Sprawdź, jak i kiedy rozmrażać lodówkę , a także czym zastąpić płyn do mycia naczyń .
Źródło zdjęcia: canva/jirasak_chueayklang
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: urzadzamy Zapraszamy na nasz Instagram