Smakosze.pl
rozmrażanie lodówki

canva/8vFanI

Jak i kiedy rozmrażać lodówkę? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

25 Listopada 2021

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Lodówka jest jednym z podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego. Stanowi zwykle centrum naszej kuchni, bo właśnie w niej kryją się produkty spożywcze i potrawy. By jednak ten sprzęt działał, jak należy, trzeba go co jakiś czas czyścić. Większość osób zapomina o tym, by robić to w odpowiednich odstępach czasu. Błąd może przyczynić się do większego zużycia prądu, co z kolei odbije się na zasobności naszych portfeli.

W lodówce przechowujemy żywność, dlatego ważne jest, by utrzymać ten sprzęt w odpowiedniej higienie. Zaleca się czyszczenie lodówki raz na 1-2 tygodnie. Przynajmniej raz na pół roku powinniśmy też rozmrozić zamrażarkę. Dzięki temu będzie ona skuteczniej mroziła, nie pochłaniając nadmiaru prądu.

Jak i kiedy rozmrażać lodówkę? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Przed przystąpieniem do rozmrażania lodówki, należy wyłączyć ją z prądu, a pokrętło termostatu ustawić na pozycję „0”. Wtedy opróżniamy lodówkę łącznie z zamrażarką.

Zamrożone produkty najlepiej jest umieścić w torbach termicznych i trzymać w chłodnym miejscu. Jesienią i zimą warto wynieść je na balkon. Jeśli zaś nie masz specjalnych toreb na mrożonki, zamrożone mięso czy potrawy możesz zawinąć w ręczniki albo gazety.

Po opróżnieniu lodówki i zamrażarki wyjmujemy z nich szuflady i półki, dokładnie je myjemy, płuczemy i osuszamy. W tym czasie drzwi lodówki i zamrażarki powinny być otwarte. Trzeba jednak zabezpieczyć podłogę wokół lodówki, bo będzie z niej wyciekać woda. Można więc pod nią podstawić tacę albo podłożyć ręczniki.

Niektórzy dla przyspieszenia procesu rozmrażania ogrzewają wnętrze zamrażarki suszarką lub wstawiają do niej garnki z gorącą wodą. Jednak zdaniem producentów, lodówka powinna rozmrażać się sama.

W czasie rozmrażania z komory możesz usuwać lód i spływającą wodę. Gdy już cała zamrażarka nie będzie miała lodu, umyj ją wodą z płynem do naczyń, a potem przetrzyj wodą z octem. Na koniec wytrzyj całość do sucha. Pamiętaj też o umyciu drzwi lodówki i zamrażarki. Szczególnie zadbaj o uszczelki, na koniec wytrzyj je do sucha.

Do czystej lodówki włóż półki i szuflady, umieść na swoim miejscu żywność, włącz lodówkę. Przy wkładaniu produktów do lodówki, sprawdź ich datę przydatności do spożycia, a także wygląd mrożonek. Wyrzuć to, co już nie nadaje się do spożycia.

gołąbki

Ekspresowe gołąbki w kapuście pekińskiej

CZYTAJ DALEJ

Planowane rozmrażanie

Rozmrożenie lodówki warto zaplanować kilka tygodni wcześniej. Przyjmujemy wtedy, że zamiast dokupować świeże mięso czy warzywa, zużywamy te, które znajdują się w zamrażarce. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko zepsucia się dobrej żywności.

Wiadomo bowiem, że po wyjęciu z zamrażarki produkty wolniej lub szybciej rozmrażają się, a raz rozmrożonej żywności nie powinniśmy ponownie zamrażać. Może to być bowiem przyczyną zatrucia pokarmowego.

Zamrażarkę można też oczyszczać etapami, tzn. opróżniać po jednej szufladzie i po umyciu zapakować do niej mrożoną żywność. Kiedy już w ten sposób oczyścisz wszystkie szuflady, możesz je w całości zawinąć w ręczniki, wynieść w chłodne miejsce i przystąpić do rozmrożenia samej komory zamrażarki.

Na naszej stronie często podpowiadamy, jak poradzić sobie z kuchennymi wyzwaniami. Sprawdź, jakich produktów nie należy zamrażać, a także jak pozbyć się przykrych zapachów z lodówki.

mrożonki

mrożonki

Źródło zdjęcia: canva/Qwart

Niemal wszyscy Polacy popełniają fatalny błąd robiąc kurczaka. 7 zdjęcie wszystko Ci wyjaśni

Slajd 1 z 7

ćwiartki kurczaka

Każdy lubi kurczaka

W wielu domach kurczak jest jednym z podstawowych mięs.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: perfekcyjnawdomu

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Śledzie są wyjątkowo zdrową rybą

Porady

Jak wybrać dobre śledzie?

Czytaj więcej >
skórki mandarynki

Porady

Jak pozbyć się moli spożywczych?

Czytaj więcej >
Kiedy najlepiej wypić kawę?

Porady

O jakich porach pijać kawę?

Czytaj więcej >
smażenie

Porady

Sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć karpia?

Czytaj więcej >
Zamrożone mięso

Porady

Jak szybko rozmrozić mięso?

Czytaj więcej >