Sekret idealnie puszystego biszkoptu
Smakowity biszkopt potrafi wprawić kubki smakowe w stan ekstazy. Wielu smakoszy decyduje się na samodzielne przyrządzanie tego specjału. Kluczowy jest dobór odpowiednich składników. Czego nie należy dodawać?
Bez nich biszkopt wyjdzie znacznie lepiej
Biszkopt w każdym domostwie przygotowuje się odrobinę inaczej. Niedawno przedstawialiśmy sprawdzony przepis . Dziś skupimy się na cennych poradach, dzięki którym pieczenie biszkoptu nie zakończy się klapą.
Dobry biszkopt powinien składać się z jajek, mąki pszennej i cukru. Inne dodatki można uznać za zbędne. Zwłaszcza proszek do pieczenia oraz spulchniacze. Przez nie nasz biszkopt może stać się kulinarnym rozczarowaniem.
Jak dobierać składniki na biszkopt?
Kiedy wybieramy produkty na biszkopt, warto się do tego przyłożyć. Unikajmy najtańszych rozwiązań. Jakość musi swoje kosztować. Jeśli chodzi o jajka, to sięgajmy po te od kur z wolnego wybiegu. Warto zadbać o to by były jak najświeższe .
Najlepiej sprawdza się mąka typu 450. Musi być starannie przesiana. Natomiast cukier powinien być bardzo drobny . Dzięki temu składniki łatwiej się połączą, a ciasto na biszkopt będzie miało idealną konsystencję.
Biszkopt należy piec w odpowiedni sposób
Biszkopt piecze się temperaturze od 160 do 170 stopni Celsjusza. Jeśli przekroczymy ten zakres, wówczas ciasto nie wyrośnie . Zbyt wysoka temperatura sprawi, że składniki się zetną. Ile czasu powinno się piec biszkopt?
(Canva.com / yipengge)
Czas pieczenia zależy od wielkości ciasta oraz jego kształtu. Najważniejsze jest to, by przez pierwszy kwadrans nie otwierać piekarnika. Wówczas nasz biszkopt może opaść i przyczynić się do kulinarnej katastrofy . Dopiero po tym czasie możemy sprawdzać, jak się miewa nasze ciasto i czy nabrało odpowiednich rumieńców.
Ciasto warto nakłuć wykałaczką i sprawdzić, czy środek jest już gotowy. Po zakończenia pieczenia biszkopt zostawiamy na 15 minut w piekarniku . Pamiętajmy, że nagłe zmiany temperatury nie są naszym sprzymierzeńcem.
Nietypowe sposoby na idealny biszkopt
Niektórzy smakosze po pieczeniu biszkoptu stosują babcine sztuczki, które u części osób mogą wywołać spore zaskoczenie. Kiedy biszkopt już się upiecze, wyjmuje się go z piekarnika i upuszcza blaszkę na podłogę .
Biszkopt potraktowany w ten sposób zostaje pozbawiony pary wodnej, która ulotni się pod wpływem upadku. Finalnie będzie równomiernie puszysty . Najlepiej upuszczać go z wysokości około pół metra. Po takim zabiegu wstawiamy go z powrotem do ciepłego piekarnika i czekamy, aż ostygnie. Warto również wiedzieć, jak przygotować idealny wielkanocny mazurek .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: WP Kuchnia; Kuchnia Magdy