Smakosze.pl Produkty Ceny masła mogą wymknąć się spoza kontroli
canva/-lvinst-, Getty Images Pro

Ceny masła mogą wymknąć się spoza kontroli

14 grudnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Masło jest nieodłączną częścią naszej codziennej diety, dlatego wszelkie informacje o podwyżkach cen tego produktu wprawiają w osłupienie. Nie inaczej jest tym razem - eksperci ostrzegają o rosnących kosztach zakupu masła. Od początku roku, jak podaje "Rzeczpospolita", podrożało ono o 70 procent. Warto zrobić sobie zapasy, póki jego ceny są jeszcze stosunkowo niskie.

Masło jada się praktycznie każdego dnia. Rano smarujemy nim kanapki, po południu gotujemy obiady czy ciasta, a na kolacje ponownie przygotowuje się kanapki. Tłuszcz ten towarzyszy nam więc cały czas, dlatego często kupuje się nowe kostki w sklepach.

Szalejące ceny masła niepokoją nie tylko zwykłych klientów sklepów - mogą one dotknąć także przedsiębiorców, którzy prowadzą, chociażby cukiernie. W takim wypadku ceny wypieków mogą podskoczyć jeszcze bardziej, choć koszt zakupu gotowych ciast w cukierniach i tak jest już dość wysoki.

Masło staje się coraz droższe

Inflacja w Polsce osiągnęła największe poziomy od lat co przełożyło się na zwiększenie cen praktycznie wszystkich produktów i usług. Obecnie eksperci zauważyli, że masło podrożało o około 70 procent od początku bieżącego roku.

Poruszający problem "Rzeczpospolita" wskazała, że niedawno kostka masła kosztowała około 5 zł za sztukę. Dzisiaj za ten sam produkt należy zapłacić nawet 7-8 zł. Dodatkowo finansiści twierdzą, że wcale nie jest to koniec podwyżek.

- Według naszych przewidywań ceny masła nie będą spadać, ostatnio zaobserwowany wzrost może jedynie okresowo zahamować - wyjawiła w rozmowie dla "Rzeczpospolitej" dyrektor handlu SM Mlekpol Małgorzata Cebelińska.

Sprzedawcy maskują wzrost cen

Niektórzy sprzedawcy starają się ukryć przed klientami zmiany na rynku, więc stosują pewien sprytny trik. Wystawiają oni kostki masła o takiej samej cenie co wcześniej, czyli po około 5 złotych, lecz nie obyło się bez pewnego haczyka.

Ich gramatura jest bowiem zredukowana w taki sposób, aby konsument nie zorientował się, że kupuje tak naprawdę droższy produkt. Dlatego na półkach sklepowych można znaleźć kostki masła ważące nie 200 g, lecz 175 g czy nawet 150 g. Koniecznie trzeba dokładnie sprawdzać etykiety, aby nie naciąć się na takie praktyki.

Z czego wynikają podwyżki?

Przez długi okres, jak tłumaczy Cebelińska, masło było tanie w porównaniu do kosztów produkcji. Coraz droższe paliwo, energia elektryczna, pasze, nawozy oraz malejąca na świecie produkcja mleka przyczyniają się do regularnego zwiększania cen.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawostek kulinarnych, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, co jest zdrowsze - masło czy margaryna? Ten tekst wyjawia, czy warto jeść codziennie masło.

Masło

Źródło zdjęcia: canva/rodeopix, pixabay

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: o2

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy