Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Król przypraw, wspomaga serce i nie tylko. Sprawdza się w każdym daniu
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 20.11.2024 15:58

Król przypraw, wspomaga serce i nie tylko. Sprawdza się w każdym daniu

pieprz
Fot. Shutterstock/Taras Grebinets

Bez tej przyprawy trudno wyobrazić sobie gotowanie. Każdy z nas ma ją w swojej kuchni. Teraz warto dowiedzieć się też, że czarny pieprz jest bardzo zdrowy. Dlatego doprawiajmy nim dania, a nasze serca i odporność będą działać jak należy. 

Czarny pieprz królem przypraw

Czarny pieprz pochodzi z Półwyspu Indyjskiego. Dzięki wyprawom i odkryciom geograficznym poznał go całym świat. Uprawa czarnego pieprzu jest możliwa w klimacie ciepłym i wilgotnym. W zależności od stopnia dojrzewania wyróżniamy tu pieprz biały, zielony i czarny. W tej popularnej przyprawie nie brakuje miedzi, cynku, żelaza i błonnika.

Do tego alkaloidy, olejki eteryczne i garbniki wpływają na jego wartość. Stosowanie czarnego pieprzu ułatwia trawienie, zapobiega wzdęciom i biegunkom. Dzięki tej lubianej przyprawie nasz organizm wchłania więcej witamin z diety. Lepiej też przyswajamy witaminę E, A i koenzym Q10. 

pieprz
Fot. Canva
Surówka z marchewki od Ewy Wachowicz jest hitem. Sekret tkwi w dodatkach

Czarny pieprz na lepszy humor

Warto też podkreślić, że czarny pieprz powinno się włączyć do diety w okresie jesienno-zimowym. Przyprawa działa pobudzająco, rozgrzewająco i dodaje energii. Czarny pieprz korzystnie wpływa na układ nerwowy, poprawia nastrój i zmniejsza zmęczenie.

Dzięki niemu mamy lepszą pamięć i łatwiej się nam skoncentrować. Czarny pieprz ma też działanie bakteriobójcze i przeciwutleniające. Wspiera walkę z infekcjami, a nawet nowotworami. Obniżą też poziom cukru, wzmacnia serce i reguluje poziom cholesterolu. Stosowanie czarnego pieprzu zapobiega miażdżycy i chorobom sercowo-naczyniowym. Warto tę przyprawę włączyć do diety

Czarny pieprz w naszej kuchni

Czarny pieprz możemy stosować codziennie. Można przygotować sos pieprzowy lub posłużyć się olejkiem pieprzowym. Nie dodamy go do potraw, ale użyjemy zewnętrznie. Korzystnie wpłynie na skórę, złagodzi stany zapalne i bóle mięśniowe. Jednak z czarnego pieprz powinny zrezygnować osoby, które cierpią na wrzody i refluks.

Przyprawa zwiększa wydzielanie soków żołądkowych, co w przypadku tych chorób, jest niekorzystne. Dlatego, jeśli cierpimy na różne dolegliwości, skonsultujmy się z lekarzem przed używaniem olejków pieprzowych lub innych suplementów diety z tą przyprawą. Wyjdzie nam to na zdrowie. Pisaliśmy o tym, jak w sklepie sprawdzić, czy mandarynki są bez pestek. Polecaliśmy sposób na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu podczas gotowania kalafiora. 

pieprz
Fot. Canva

Źródło: zdrowie.interia.pl