Smakosze.pl Porady Co oznacza dziwna piana podczas gotowania grzybów?
canva/JuliagraphyDesign, Getty Images

Co oznacza dziwna piana podczas gotowania grzybów?

21 września 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Sezon na grzyby oznacza, że wiele osób całe dnie spędza na ich czyszczeniu i gotowaniu. Gdy wkłada się je do wrzącej wody, po chwili pojawia się dziwna piana. Okazuje się, że nie ma się czego obawiać - to zwykłe białko, które wygotowuje się z grzybów.

Grzyby wywołują w nas wielkie emocje. Już podczas zbierania mamy nadzieję na znalezienie ogromnego okazu - a gdy tak się stanie, ciężko być szczęśliwszym.

Po powrocie do domu z koszykiem pełnym grzybów czeka nas niestety żmudna i męcząca praca przy oczyszczaniu i obrabianiu. Gdy grzyby się gotują, wydzielają niepokojącą pianę, jednak można być spokojnym - nie jest niczym złym.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Czym jest piana podczas gotowania grzybów?

Istnieje wiele metod przygotowania grzybów do jedzenia, jednak gotowanie ich w wodzie jest często nieodłącznym elementem wielu z nich. Dlatego z reguły, gdy wrzucamy je do wody, obserwujemy pianę.

Podobnie, jak w przypadku gotowania mięsa w wodzie, jest ona najzwyklejszym białkiem. Grzyby zawierają go całkiem sporo - na tyle dużo, że niektóre rodzaje mogą być dobrym zamiennikiem mięsa.

Jeśli więc zauważysz pianę, potraktuj ją tak samo, jak szumowiny z rosołu. Ściągnij ją sitkiem lub łyżką i wylej do zlewu, ponieważ może być nieprzyjemnie gorzka.

Jak przygotować grzyby?

W zależności od rodzaju, grzyby gotuje się od 15 do 40 minut. Suszone grzyby należy przed gotowaniem namoczyć, aż staną się zupełnie miękkie.

Masz ochotę na pyszne przepisy? W tym artykule wyjaśniamy, jak unikać popularnych błędów przy gotowaniu placków ziemniaczanych. Ten tekst wyjaśnia metody wykorzystania wody po ziemniakach.

Do marynowania grzyby gotuje się z reguły 10-15 minut. Po tym czasie należy przygotować zalewę i przyprawy, włożyć wszystko do słoików, zakręcić, pasteryzować i odstawić w ciemne i chłodne miejsce.

Gotowanie grzybów

Źródło: canva/JuliagraphyDesign, Getty Images

Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: pysznosci.pl; purity.designuspro.com

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy