Smakosze.pl Porady Co oznacza typ mąki? Dobierz najlepszy rodzaj do przygotowywanej potrawy
canva/pixelshot

Co oznacza typ mąki? Dobierz najlepszy rodzaj do przygotowywanej potrawy

6 października 2022
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Kupując mąkę zwykle nie zastanawiasz się jaki jest jej typ. Potem jednak okazuje się, że ciasto nie wyszło odpowiednio puszyste, a pierogi są zbyt ciemne. Zwróć uwagę na napisy na torebce, bo każda mąka ma swój typ i przeznaczona jest do innego rodzaju ciasta lub pieczywa. Przeczytaj nasz materiał, a dowiesz się, jaki typ mąki będzie najlepszy na chleb, ciasto na pierogi, czy biszkopt.

Na każdym opakowaniu mąki znajdziemy informację o jej typie. Typ mąki oznacza ilość substancji mineralnych zawartych w danym rodzaju mąki. Im wyższy typ mąki, tym składników jest więcej, dlatego też polecane jest np. pieczywo graham, które produkowane jest z mąki typu 1850.

Nie oznacza to jednak, że mąka pszenna typu 00 lub 450 jest zła. Każdy typ mąki przeznaczony jest do wypieków innego pieczywa, czy ciasta. Z mąki graham nie zrobimy dobrego ciasta na pierogi, natomiast z mąki typu 500 ciasto wyjdzie niezwykle delikatne i smaczne.

Zawsze sprawdzajmy więc dokładnie, jaką mąkę potrzebujemy do upieczenia chleba, ciasta drożdżowego, biszkoptu, czy ciasta kruchego np. na szarlotkę. To właśnie mąka odpowiada za udane wypieki i dlatego też bardzo ważny jest wybór odpowiedniego jej rodzaju.

Wyróżniamy kilka podstawowych typów mąki pszennej. Każdy ma inne zastosowanie

  • Typ 00 - mąka do pieczenia włoskiej pizzy.

  • Typ 400 i 450 to mąka, z której łatwo zrobimy puszyste ciasto. Idealnie sprawdzi się do ciast ucieranych, biszkoptów, naleśników i gofrów.

  • Typ 500 - idealna do pieczenia kruchych ciast i ciasta francuskiego oraz do makaronów, klusek i pierogów.

  • Typ 550 i 650 - z tych rodzajów mąki upieczemy najlepsze ciasta drożdżowe i pierniki.

  • Typ 750 i 850 to mąki chlebowe, z których upieczemy chrupiące bochenki, bułki i bagietki.

  • Typ 1400, 1850 i 2000 to również mąki chlebowe, z których upieczemy pełnoziarniste pieczywo. Nie nadają się do ciast i innych wypieków.

Na rynku znajdziemy również inne rodzaje mąki

Oprócz klasycznej mąki ziarnistej, możemy kupić również produkty otrzymywane np. z ciecierzycy, ryżu, gryki, czy kukurydzy. Mąki te również nadają się do wypieków i wielu dań, np. do ciasta na pierogi, czy na kluski.

Mąka gryczana, ryżowa, czy kukurydziana to przykłady mąki bezglutenowej. Są świetną alternatywą dla osób nietolerujących glutenu, którego w tradycyjnej mące jest bardzo dużo. W tym artykule poznasz przepis Lewandowskiej na ciasto na pierogi z 4 rodzajów mąk bezglutenowych.

Dowiedz się również, dlaczego warto dodać ocet do biszkoptu . Biszkopt wychodzi idealny za każdym razem.

Mąka
canva/oksix

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy, beszamel

Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Przygotowuję dla Was przepisy i porady kulinarne. Lubię gotować i odkrywać nowe smaki, a pisanie to moja pasja. Prywatnie jestem fanką powieści fantastycznych, klasycznego rocka i gier komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy