Smakosze.pl Porady Co zrobić, żeby jajka na twardo łatwo się obierały?
canva/Anthony Boulton

Co zrobić, żeby jajka na twardo łatwo się obierały?

27 listopada 2021

Przygotowujecie jaja na twardo, ale nie możecie ich szybko i sprawnie obrać, bo skorupka przylega zbyt dobrze? Są patenty, które sprawią, że ten problem przestanie wam spędzać sen z powiek. Jednym ze sposobów na jego uniknięcie jest wcześniejsze wyjęcie jaj z lodówki. Zróbcie to na pół godziny przed gotowaniem, a skorupka łatwiej odejdzie.

Jajka na twardo są składnikiem popularnej sałatki jarzynowej . Często przyrządzamy je też na uroczyste śniadania z farszem . W obu tych przypadkach warto, aby nie były poszarpane z wierzchu . Dania wtedy nie tylko będą wyglądały nieestetycznie, ale sam proces pozbawiania produktu skorupki będzie trudniejszy. Podpowiadamy, co zrobić, aby nie zajmował zbyt dużo czasu.

Sprytne sposoby na obieranie jajek

Aby obieranie jaj na twardo nie nastręczało problemów, dobrze jest wyjąc produkt z lodówki na minimum pół godziny przed rozpoczęciem gotowania. Obróbka zimnych jaj sprzyja pękaniu skorupki i powstawaniu nieładnych bruzd na ich powierzchni.

Ważne jest też, by zanurzać je w zimnej wodzie. W ten sposób nie tylko będziemy mieli pewność, że jajko się dobrze rozgrzeje przed gotowaniem , ale też nie narazimy go na gwałtowną zmianę temperatury, która często wpływa na pojawianie się pęknięć .

Koniecznie również zalejcie jaja wodą tak, aby całe były zanurzone. W przeciwnym wypadku nie będą się równomiernie gotowały i może pojawić się problem z odchodzeniem skorupki. Dobór garnka i liczby jaj do jednoczesnego gotowania jest równie ważny.

Wodę warto uzupełnić o dodatek sody oczyszczonej lub soli , które ułatwią się zdejmowanie krzemowej osłonki. Na średniej wielkości garnek wypełniony wodą wystarczy 1 płaska łyżeczka proszku .

Po ugotowaniu jaja dobrze jest także zalać zimną wodą i odstawić na kilka minut. Nie powinny jednak czekać na obieranie zbyt długo — im dłużej będziemy zwlekać, tym będzie to trudniejsze.

Pamiętajmy też o tym, by odpowiednio dobrać czas gotowania. Mierzymy go zawsze od momentu zagotowania wody, a gdy ta zacznie wrzeć, zmniejszamy moc palnika. Duże jaja gotujemy 10 minut, średnie 9, a małe 8. Nie przeciągajmy tego czasu — wtedy żółtko stanie się suche i pojawi się na nim nieładna zielono-szara obwódka.

Jaja faszerowane
Przygotowanie jaj faszerowanych wymaga dobrze obranych jaj, o równej powierzchni

Źródło zdjęcia: canva/Ann_Zhuravleva

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisy Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy