Smakosze.pl Porady Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ściemniały? Zdradzamy najlepsze patenty
canva/OlyaSolodenko

Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ściemniały? Zdradzamy najlepsze patenty

21 marca 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Zastanawiacie się, co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ściemniały? Zdradzamy najlepsze i niezawodne patenty na uniknięcie tego nieapetycznego problemu. Tak naprawdę wystarczy dodać do masy trochę mąki ziemniaczanej. Ten niepozorny dodatek sprawi, że placki nie ściemnieją po usmażeniu. Poznajcie też inne sprawdzone rozwiązania.

Idealne placki ziemniaczane powinny być jasne, chrupiące z wierzchu i miękkie w środku. Niestety nie zawsze uda się osiągnąć taki efekt. Czasami wyjdą płaskie i miękkie, a na dodatek ich kolor wcale nie będzie zachęcał do jedzenia. A wiecie, w jaki sposób zapobiec ciemnieniu ciasta ziemniaczanego i samych placków? Oto kilka sprawdzonych tricków.

Co zrobić, żeby placki ziemniaczane nie ściemniały?

Ciemnienie ziemniaków i przyrządzanych z nich potraw, jest procesem naturalnym. Przyczynia się do tego enzym oksydaza polifenolowa, która wchodzi w reakcję z powietrzem i tlenem, po obraniu i starciu ziemniaków. Tak naprawdę im większa powierzchnia kontaktu ziemniaków z powietrzem, tym ten proces przebiega szybciej. A tak właśnie dzieje się ze startymi ziemniakami.

Placki ziemniaczane i inne potrawy, nie tracą wtedy na smaku, jednak wyglądają mniej apetycznie. Na szczęście, ciemnienie ziemniaków można ograniczyć. Da się to zrobić na kilka sposobów.

Dobrym patentem na ograniczenie ciemnienia startych ziemniaków, jest szybkie posypanie ich warstwą mąki ziemniaczanej lub pszennej. Mąka odetnie dopływ powietrza do ziemniaków, dzięki czemu enzym nie wykaże silnej reakcji z tlenem.

Innym pomysłem jest też dodanie do ciasta na placki ziemniaczane 1-2 łyżek kwaśnej śmietany. Kwaśny odczyn śmietany spowolni reakcję enzymu zawartego w ziemniakach. Podobnie zadziała dodany do masy ziemniaczanej sok z cytryny czy odrobina kwasu cytrynowego. Nie można jednak przesadzić z ich dodatkiem, by potrawa nie zmieniła zbytnio swojego smaku.

O tym też warto pamiętać

By uniknąć ciemnienia ziemniaków, warto dobrze rozplanować sobie pracę nad ich przygotowaniem. Lepiej nie obierać i nie ścierać ziemniaków z dużym wyprzedzeniem. Im dłużej są bowiem narażone na kontakt z powietrzem, tym reakcja ciemnienia może być silniejsza.

Po obraniu ziemniaków zawsze warto wrzucić je do garnka z zimną wodą. Dzięki temu ograniczymy ciemnienie i obsychanie całych bulw. Po starciu ziemniaków miskę z masą można też przykryć ściereczką. Materiał też ograniczy dostęp powietrza do ziemniaków.

W naszym serwisie znajdziecie też przepis na placki ziemniaczane bez jajek i mąki , a także na placki ziemniaczane z pieczarkami i serem .

cytryna
cytryna

Źródło zdjęcia: canva/Elle Hughes z Pexels

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: newsy.gotujmy, porady.interia

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy