Czy można zamrozić barszcz, piernik, makowca lub bigos wigilijny? Nie każdy o tym wie
Zwykle na Święta Bożego Narodzenia przyrządzamy zbyt dużo pysznego jedzenia. Co zrobić z nim po Świętach? Warto zamrozić i zawekować. Wyjaśniamy, które potrawy nadają się do mrożenia, a którym służy wekowanie.
Co zrobić z jedzeniem po Świętach?
Wieczerza wigilijna, 12 potraw, a następnie świętowanie mają miejsce w wielu polskich domach. W tych wyjątkowych dniach nasze stoły uginają się pod ciężarem wyśmienitych dań i słodkich smakołyków. Trudno odmówić sobie kolejnej porcji sernika czy pysznego makowca. Jednak mimo apetytu na te pyszności po Świętach zostaje nam sporo jedzenia.
Co możemy z nim zrobić, gdy już w danej chwili jeść go nie zamierzamy? Warto zamrozić potrawy, które nam zostały. Później chętnie po nie sięgniemy, gdy minie już świąteczne przejedzenie. Jakie potrawy mrozić, a jakie wekować?
Co możemy zamrozić?
Ponoć w ciągu miesiąca marnujemy nawet 4 kg jedzenia. W okresie Świąt Bożego Narodzenia jest to nawet 2-3 razy więcej. Szkoda wyrzucać jedzenie, dlatego pomyślmy o jego odpowiednim przechowaniu i zjedzeniu później. Jakie potrawy warto zamrozić? Śmiało mogą do zamrażarki trafić pierogi i uszka. Możemy je mrozić ugotowane i wysuszone lub surowe, które posypiemy mąką.
Ugotowane pierogi i uszka warto ułożyć na tacce, a później przełożyć do woreczków foliowych, które są przeznaczone do mrożenia żywności. Te wigilijne potrawy w zamrażarce mogą spędzić nawet 3 miesiące. Podobnie możemy zrobić z barszczem czerwonym, który ugotowaliśmy. Przydadzą się woreczki strunowe, a zupę możemy mrozić przez 4 tygodnie.
Jakie potrawy wekujemy?
Bigos i kapustę z grzybami możemy zamrozić, ale też zawekować. Do mrożenia użyjmy woreczków i włóżmy do nich porcje bigosu. Możemy go mrozić nawet pół roku. Kapustę z grochem powinniśmy pasteryzować. Potrzebne będą nam wyparzone słoiki. Pasteryzacja trwa 30 minut i możemy ją zrobić w piekarniku w 120 stopniach.
Jeśli po Świętach został nam nadmiar sernika, makowca, czy szarlotki, to te ciasta powinniśmy zamrozić . Owijamy je w folię spożywczą i wkładamy do zamrażarki. Ciasta możemy mrozić nawet przez 3 miesiące. Jednak piernika nie należy mrozić. Możemy to tylko zrobić z surowym ciastem. Gdy został nam piernik, to przechowajmy go w chłodnym, suchym i zaciemnionym miejscu. Pisaliśmy o tym, gdzie można było zrobić jeszcze zakupy w święta. Przypominaliśmy, że 15 lat temu zmarł Maciej Kuroń.
Źródło: fakt.pl