Smakosze.pl Porady Czy powinno się odcedzać makaron na sitku?
Canva Pro

Czy powinno się odcedzać makaron na sitku?

12 maja 2021
Autor tekstu: Dominika Mika

Statyczny Włoch zjada aż 26 kilogramów makaronu rocznie, ale Polacy równie chętnie się nim zajadają. Chociaż spożywamy "tylko" ok. 4,4 kilograma tego produktu w ciągu roku, to i tak warto wiedzieć, w jaki najlepiej go przyrządzić, by nie tracić jego cennych właściwości.

Choć wiele osób może w tym momencie zadawać sobie pytanie: jakie cenne składniki może mieć zwykły makaron? – odpowiedź może Cię mocno zaskoczyć.

Czy makaron jest zdrowy?

Makaron jest źródłem wielu witamin, przede wszystkim z grupy B oraz cynku, żelaza, magnezu i miedzy, no i przede wszystkim białka. Warto jednak pamiętać, że makarony białe mają tych wartości znacznie mniej, dlatego zawsze lepiej wybierać produkty pełnoziarniste.

Uwielbiany przez Włochów artykuł spożywczy posiada umiarkowaną kaloryczność. Jego wartość energetyczną zwiększają dodatkowo sosy, z którymi makarony są podawane. Dlatego też zaleca się spożywanie go w umiarkowanych ilościach, gotowanie al dente i polewanie sosami o niskiej zawartości tłuszczu u cukru.

Czy powinno się odcedzać makaron na sitku?

Odpowiedź brzmi - nie, nie powinno się odcedzać makaronu na sitku, ponieważ w ten sposób tracimy niezwykle cenną wodę z gotowania makaronu. Nazywa się ją powszechnie "płynnym złotem" , ze względu na swoje cenne właściwości.

Dlaczego woda, która jest mętna i swoim wyglądem raczej nie zachęca do jej spożywania, nie powinna być wylewana? Dodana do sosu, wprowadza go na inny kulinarny poziom. Wystarczy tylko kilka łyżek tej bogatej w skrobię wody, by stał się on bardziej kremowy i gęsty.

Źródło: Pixabay/kalhh

Kucharze są zdania, że woda po makaronie świetnie sprawdzi się też do przygotowania ciasta do pizzy. Dzięki niej spód będzie bardziej pulchny. Sprawdzi się też jako pielęgnacja dla zmęczonych stóp – zmiękczy bowiem zrogowaciały naskórek.

Jak nie stracić wody po gotowaniu makaronu?

Jest kilka sposobów na to, by nie stracić cennej wody po gotowaniu makaronu. Pierwszym z nich jest wyjęcie makaronu z wody za pomocą dużej łyżki cedzakowej. Długi makaron typu spaghetti można z kolei wyjąć za pomocą szczypiec.

Ciekawym sposobem jest gotowanie makaronu w specjalnej wkładce, dzięki której po jego wyjęciu, cała woda z gotowania zostaje w garnku. Istnieje też bardziej kontrowersyjny sposób na ugotowanie makaronu, który polega na wrzuceniu go do zimnej wody. Jeśli z kolei chcesz dowiedzieć się, czy lepiej gotować go pod przykryciem czy bez koniecznie zerknij do tego artykułu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Ofeminin, Poradnik Zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Dominika Mika

Wydawczyni portalu smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy