Czym najlepiej barwić jajka na Wielkanoc? Zdradzamy najlepsze sposoby
Jajka są niezbędnym elementem wielkanocnej święconki. By miały naprawdę atrakcyjny wygląd, warto zabarwić ich skorupki. Z pomocą czterech produktów, które z pewnością mamy w domu kolorowe jaja niemalże ekspresowo.
Malowane jajka, czyli pisanki, każdemu kojarzą się z Wielkanocą. Nie wszyscy jednak wiedzą, że przygotowanie efektownych kolorowych jajek wcale nie wymaga specjalnych zdolności czy zaopatrywania się w specjalne barwniki spożywcze. Wystarczą produkty, które mamy w kuchni m.in. cebula czy kurkuma w proszku.
Barwienie jajek na Wielkanoc jest bardzo proste
Cztery produkty sprawdzą się równie dobrze co komercyjnie dostępne barwniki. Nie wybierzemy co prawda swoich ulubionych kolorów, ale z pewnością zaoszczędzimy. Efekt natomiast olśni wszystkich.
Barwy jajek, jakie możemy uzyskać w domowym zaciszu, są następujące:
1. Brąz
Intensywny i ciepły odcień brązu uzyskamy, gotując jajka w wodzie z dodatkiem łupin cebuli. Wystarczy zanurzyć w wodzie skórkę warzywa i gotować ją przez kwadrans. W połowie tego czasu w wodzie umieszczamy jaja. Trzymamy je aż do wystudzenia płynu już po zakończeniu podgrzewania. Im więcej łupiny wykorzystamy, tym głębsza będzie uzyskana barwa.
2. Żółty
Kurkuma zabarwi jajka na piękny słoneczny kolor. Zdrowy korzeń tym razem wykorzystamy w formie sproszkowanej. Na pół litra wody należy użyć 20 g przyprawy. Jajka gotujemy w wodzie z aromatycznym dodatkiem przez 7 minut i — podobnie jak w przypadku zastosowania cebuli — studzimy je wraz z wodą. To najszybsza metoda nadania koloru skorupce.
3. Różowy
Nieco krwistą, lecz niezwykle nasyconą barwę różową uzyskamy, gotując jajka wraz z burakami. Cztery większe sztuki ścieramy na tarce o większych oczkach i umieszczamy w garnku. Zalewamy je wodą, tak aby powierzchnia płynu znalazła się nieznacznie ponad warzywami i gotujemy w tej mieszance jaja do 7 minut.
4. Niebieski
Intensywnie niebieski kolor skorupce nada gotującą się czerwona kapusta. Wystarczy poszatkować warzywo i gotować je łącznie przez pół godziny. Na 7 minut przed końcem dodajemy się jajka. Na koniec studzimy je wraz z kapuścianym wywarem.
Bezpieczeństwo spożycia jajek też jest istotne
Gotując jajka z burakiem czy kapustą, być może będziemy chcieli wykorzystać jeszcze warzywo w kuchni. Dlatego też warto pamiętać o kilku zasadach , które zapewnią wam bezpieczeństwo podczas spożywania jajek.
Zanim zasiądziemy do świątecznego posiłku, sprawdźmy też, ile sztuk specjału możemy zjeść bez szkody dla zdrowia. Najlepiej wybrać produkt ekologiczny, lecz nadmiar będzie szkodliwy niezależnie od oznaczenia producenta.
Źródło zdjęcia: canva/GMVozd
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Co zrobić, żeby placki ziemniaczane były chrupiące? Mamy najlepszy przepis
-
Jak ekspresowo wyczyścić sztućce? Kilka chwil i będą błyszczały
-
Sprawdzony przepis na klops wielkanocny. Klasyka w najlepszym wydaniu
Źródło: winiary
Zapraszamy na nasz Instagram