Ostatnio na obiad podałem taką fasolkę po bretońsku. Z tym mięsem wyszła 100 razy lepiej
Fasolowa potrawka podwójnie bogata w białko jest świetnym, prostym i łatwym do odgrzewania obiadem. Ważne jednak, jakiego mięsa użyje się od jej przygotowania. Choć tu rozwiązań może być mnóstwo, nie wszystkie są równie dobre.
Fasolka po bretońsku ze schabem
Fasolka po bretońsku to niesłusznie niedoceniane danie. Niektórym może kojarzyć się wyłącznie z potrawą ciężkostrawną i wysokokaloryczną. Rzeczywiście, ma to swoje podstawy. Jednak fasola jest świetnym źródłem tak potrzebnego człowiekowi białka roślinnego. Dlatego warto po dania takie jak fasolka sięgać możliwie często.
W naszym przepisie potrawka z fasoli i mięsa jest dodatkowo bogata w białko za sprawą schabu – doskonałego, chudego mięsa, które jest jednym z najlepszych źródeł białka w tej kategorii produktów. Schab to zwarte i dość twarde mięso, ale właśnie dlatego świetnie sprawdzi się w takim sosie.
Gdy tylko przychodzi sezon, robię taki makaron z truskawkami. Jeden dodatek jest najważniejszySycący, białkowy obiad
Fasolka po bretońsku to świetny obiad na kilka dni – jest go przecież niezwykle łatwo odgrzewać. Danie to jest też świetnym źródłem błonnika oraz witamin. Obniża cholesterol i – poza sprawą trawienia – jest niezwykle korzystna dla naszego organizmu.
Składniki
- 400 g fasoli piękny jaś
- 500 g kiełbasy
- 400 g schabu
- 250 g boczku wędzonego
- 100 ml passaty pomidorowej
- 60 ml śmietany 12%
- Przyprawy: ostra i słodka papryka, majeranek, kminek, ziele angielskie, liście laurowe
- Opcjonalnie: przyprawa wielowarzywna typu rosołowego
- 1 łyżka cukru
- 1 łyżka musztardy sarepskiej
- 1 łyżka mąki
- Sól
Sposób na fasolkę po bretońsku
Fasolę namaczamy w wodzie przez kilka godzin. Do garnka wkładamy schab i zalewamy ok. 2 litrami zimnej wody. Dodajemy liście laurowe i ziele angielskie, ewentualnie także suszoną mieszankę typu vegeta. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy, zbierając szumowiny. Po 20 minutach gotowania dodajemy odcedzoną z wody z namaczania fasolę i solimy.
Gotujemy zupę, aż fasola zrobi się miękka. Wtedy wyjmujemy schab i kroimy go w kostkę, a następnie z powrotem dorzucamy do sosu. Dodajemy pokrojone w kawałki kiełbasę i boczek, a także passatę. Przyprawiamy do smaku: dużo papryki (ostrej według uznania), kminek częściowo mielony, a część nasion w całości.
Do śmietany dodajemy mąkę. Hartujemy chochlą sosu, mieszamy na jednolitą masę i przelewamy z powrotem do garnka. Przyprawiamy hojnie majerankiem, solimy i dokładnie mieszamy. Gotujemy jeszcze kilka minut.
Wypróbuj też przepisy na gołąbki-pierogi z mięsa i pieczoną kalarepę.