Smakosze.pl Porady Czym różni się biały barszcz od żurku? Wyjaśniamy jak odróżnić kultowe zupy
canva/Dar1930

Czym różni się biały barszcz od żurku? Wyjaśniamy jak odróżnić kultowe zupy

21 marca 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Czym różni się biały barszcz od żurku? Wyjaśniamy jak odróżnić kultowe zupy. Masa Polaków nie widzi bowiem różnicy, a nazw zup używa nawet zamiennie. Zupą, którą widzicie na naszym zdjęciu, jest biały barszcz. Tak jak widać, jest zabielony, ma też dodatek warzyw. Poznajcie także inne wyróżniki obu potraw.

Już niedługo święta wielkanocne i na stołach większości z was pojawi się żurek lub barszcz biały. U niektórych będzie to niemal ta sama zupa, ale występująca pod inną nazwą. No właśnie, z odróżnieniem żurku od białego barszczu mamy spore problemy. Dlatego dziś postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.

Czym różni się biały barszcz od żurku?

Najważniejszą różnicą między żurkiem a barszczem białym jest rodzaj zakwasu dodanego do zupy. Żurek robi się na zakwasie żytnim, zaś barszcz biały na zakwasie pszennym . Ten pierwszy jest więc mocniejszy w smaku, dlatego też żurek jest bardziej wyrazistą zupą.

Wywar na żurek przyrządza się na wędzonym boczku i białej kiełbasie, natomiast na biały barszcz stosuje się raczej wywar warzywny. Można też do niego dodać białą kiełbasę, ale nie jest ona popularnym dodatkiem.

Są też wersje tych zup, które przewidują, że barszcz będzie gotowany na wywarze z kości, zaś żurek będzie zupą postną. Tym jednak, co wyraźnie różni obie zupy, jest fakt, że do barszczu białego dodaje się często dla jej zakwaszenia sok z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków. Barszcz też zabiela się śmietaną, dlatego nosi nazwę barszczu białego.

Żurek zwykle nie zawiera warzyw, ewentualnie marchew i natkę pietruszki. Barszcz biały powinien mieć dodatek ziemniaków. Obowiązkowym dodatkiem do żurku jest natomiast jajko gotowane na twardo. Może się ono pojawić w talerzu obok białej kiełbasy.

A co to jest żur?

Obok żurku i barszczu białego w kuchni polskiej serwuje się jeszcze żur. Jest on zwykle przyrządzany na zakwasie z mąki żytniej, choć w niektórych regionach Polski dodaje się do niego zakwas z mąki gryczanej, owsianej lub płatków owsianych.

Zupa ta powinna być gęsta i zawiesista, a w czasie jedzenia wyczuwa się w niej drobinki otrąb razowych. Żur jest zupą kwaśną, z dużym dodatkiem czosnku. Żurek jest jego lżejszą i łagodniejszą w smaku wersją.

Jeśli chcesz poznać dokładny przepis na żurek , zajrzyj do naszego serwisu. Znajdziesz tu też recepturę na biały barszcz .

żurek
żurek

Źródło zdjęcia: canva/fired1991

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: beszamel.se, stylzycia.radiozet

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy