Dashi - japoński bulion
pixabay.com

Dashi – japoński bulion

Nazwa dashi w pierwszej chwili może brzmieć dla nas bardzo tajemniczo. Dashi to jednak nic innego jak bulion, który wykorzystuje się do przygotowywania zup. Dashi pochodzi z kuchni japońskiej i właśnie w Japonii można spotkać się z nim zdecydowanie najczęściej. Jednak w związku z tym, że kuchnia japońska jest uwielbiana na całym świecie, przy dostępności odpowiednich składników, dashi – japoński bulion, można przygotować w domu samodzielnie.

Dashi – japoński bulion.

Dashi – japoński bulion, jest jedynie wstępem do przygotowywania wielu dań kuchni japońskiej. Przyrządza się go z wodorostów i specjalnego gatunku wędzonej ryby. Jeśli należymy do miłośników japońskich dań, warto znać przepis właśnie na ten bulion, ponieważ jest on podstawą np. dla zupy misoshiru lub dla ramenu.

Składniki:

· 1 płat alg konbu (kelp)

· 20 gramów płatków suszonej ryby bonito

· 1,5 litra wody

Przygotowanie:

Przyrządzenie dashi – japońskiego bulionu, nie należy do skomplikowanych. Pierwszym krokiem jest dokładne przetarcie płata alg przy użyciu wilgotnego ręcznika papierowego lub wilgotnej ściereczki. Należy zwrócić przy tym uwagę, aby nie pozostawić żadnych fragmentów ręcznika.

Następnie algi kroimy na kilka mniejszych kawałków, po czym układamy na dnie garnka.

Algi zalewamy zimną wodą i gotujemy na wolnym ogniu. Kiedy woda z algami się zagotuje, zdejmujemy ją z ognia i wyjmujemy algi. Możemy je wyrzucić, ponieważ nie będą nam już potrzebne w tym przepisie.

Do wody, która pozostała po wygotowaniu alg dodajemy płaty ryby bonito. Po raz kolejny stawiamy garnek na ogniu, zagotowujemy wodę z płatami ryby.

Gdy bulion zacznie wrzeć, zdejmujemy garnek z ognia i czekamy, aż płatki ryby opadną na dno naczynia. Wówczas odcedzamy bulion przez sitko.

Jeżeli zależy nam na tym, aby bulion był wegetariański, powinniśmy go gotować bez płatów ryby bonito. Należy więc wykonać jedynie te etapy przepisu, które wiążą się z algami.

Dashi – japoński bulion w zupie misoshiru.

· 1 płat alg konbu (kelp)

· 5 gramów suszonych glonów wakame

· 1 pęczek szczypioru

· 10 gramów płatków suszonej ryby bonito

· 100 gramów tofu

· 5 szklanek wody

· 100 mililitrów sake

· 2 łyżki stołowe pasty miso

Przygotowanie:

W pierwszej kolejności, aby przygotować zupę misoshiru, musimy przyrządzić bulion dashi. Przedstawiamy więc drugą możliwą wersję przygotowania dashi.

W garnku umieszczamy algi, zalewamy je 4 szklankami zimnej wody. Odstawiamy garnek na 25 minut, aby algi zdążyły dobrze się namoczyć.

Po tym czasie przelewamy wodę, w której leżały algi do drugiego garnka. Algi wyrzucamy.

Wywar z alg gotujemy na wolnym ogniu, doprowadzając do wrzenia. Kiedy bulion zacznie wrzeć, dolewamy pozostałą 1 szklankę wody.

Następnie dodajemy płatki ryby bonito i znów zagotowujemy (tym razem na większym ogniu).

Gdy wywar się zagotuje, zdejmujemy go z ognia i odstawiamy do momentu, w którym płatki ryby opadną na dno naczynia.

Wtedy odcedzamy wywar, płatki ryby wyrzucamy, ponieważ nie będą już potrzebne.

Następnie zajmujemy się glonami wakame. Namaczamy je w zimnej wodzie przez 15 minut. Powinny w tym czasie zwiększyć swoją objętość kilkukrotnie.

Bulion dashi znów zagotowujemy, po czym dodajemy pastę miso. Dolewamy także sake i od razu zdejmujemy z ognia.

Zupę podajemy w miseczkach. Na dnie kładziemy skrawki glonów wakame i kostki tofu. Składniki te zalewamy ciepłym bulionem.

Smacznego!

Bibliografia:

1. https://www.kwestiasmaku.com/przepis/dashi

2. kuchnieorientu.pl/japonski-bulion-dashi-podstawowe-rodzaje/

3. https://kotlet.tv/japonski-bulion-dashi/

4. https://www.kwestiasmaku.com/kuchnia_orientu/misoshiru/przepis.html

Następny artykuł