Dlaczego ogórki kiszone się psują?
Zepsute ogórki kiszone są prawdziwą zmorą każdego smakosza. Absolutnie nie nadają się one do spożycia. Aby uniknąć takiej nieprzyjemnej sytuacji, należy zawsze stosować się kilku zasad. To właśnie dzięki nim unikniemy wielkiego rozczarowania.
W jaki sposób przygotować ogórki kiszone, aby się nie zepsuły?
Eksperci wielokrotnie wspominają o tym, jak niezwykle istotne jest źródło, z którego pochodzą nasze warzywa . Zawsze wybierajmy świeże, zdrowe i dorodne ogórki, bez plamek lub uszkodzeń. Nawet niewielka ilość pleśni może spowodować, że będą się one nadawały jedynie do wyrzucenia.
Zadbaj również o odpowiednią jakość słoików. Wprawdzie nie muszą być one całkiem nowe, ale staraj się unikać tych, na których widoczne jest zarówno uszkodzenie szkła, jak i wieczka. To również może wpłynąć na stan naszych przetworów.
Podczas kiszenia ważna jest również odpowiednia temperatura . Niektórzy uważają, że im jest ona wyższa tym fermentacja przebiega szybciej. Zbyt wysoka może się jednak wiązać z ryzykiem szybkiego zepsucia się naszych ogórków. Poniżej podajemy jeden z najlepszych przepisów na kiszone ogórki.
Przepis na kiszone ogórki
Składniki:
-
kilogram ogórków
-
2 łyżki soli
-
1 litr wody
-
liść winogron
-
liść dębu
-
liść wiśni
-
kilka ziaren czarnego pieprzu
-
koper
-
chrzan
-
ząbek czosnku
źródło: pixabay
Jak to zrobić?
Dokładnie umyj ogórki, tak aby pozbyć się wszystkich możliwych zabrudzeń. Zagotuj wodę i rozpuść w niej 2 płaskie łyżki soli. Na dnie wyparzone słoika wyłóż liście: winogron, dębu oraz wiśni.
Ułóż ciasno ogórki, dodaj do nich cienki słupek chrzanu, koper, ząbek czosnku oraz kilka ziaren pieprzu . Wierzch przykryj liściem dębowym. Całość zalej wrzątkiem z solą.
Zakręć ogórki i połóż w ustronnym miejscu. Powinny być gotowe za około 5 dni! Smacznego ;)
Polecamy również przepis na wyborną kiszoną rzodkiewkę . Z pewnością znajdzie się również dla niej miejsce na kuchennej półce.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: winiary/ przepisy tradycyjne