Dlaczego warto dodać olej do ciasta na pierogi? Będą idealne
Domowe pierogi to rewelacyjny pomysł na rodzinny obiad. Często jednak pierogi wychodzą twarde, mało elastyczne i bardzo mączne, co skutecznie psuje smak nawet najlepszego farszu. Jak zrobić idealne ciasto na pierogi? Dlaczego warto dodać olej do ciasta na pierogi?
Sekretem idealnych pierogów jest ciasto, które często jest zbyt mączne lub twarde, co znacznie psuje całe danie. Dodanie odrobiny oleju roślinnego do ciasta znacznie przyspieszy jego przygotowywanie i sprawi, że wszyscy poproszą Cię o przepis.
Pierogi zrobione z cienkiego, elastycznego ciasta smakują wyśmienicie z każdym farszem, niezależnie od tego, czy masz ochotę na danie wytrawne, czy na słodko, np. z truskawkami. Pierogi są świetnym pomysłem na wykorzystanie resztek z poprzedniego obiadu- z mięsa z rosołu zrobisz pyszny farsz.
Dlaczego warto dodać olej do ciasta na pierogi?
Ciasto na pierogi głównie robimy z wody, jajka, mąki i soli. Mało kto wie, że dodanie łyżki oleju do ciasta daje rewelacyjny efekt i ułatwia przygotowanie potrawy.
Olej roślinny dodany do ciasta na znacznie je uelastycznia i sprawia, że pierogi będą się znacznie lepiej lepić. Wystarczy dodać odrobinę oleju w tym samym czasie, co wodę i dobrze zagnieść, a ciasto będzie idealnie miękkie i sprężyste.
Przepis na ciasto na pierogi z olejem
Składniki na 20-25 pierogów:
-
300 g mąki pszennej typ 450
-
stołowa łyżka oleju roślinnego
-
szczypta soli
-
150 ml wrzącej wody
Jak zrobić ciasto na pierogi z olejem?
Do miski wsyp mąkę, dodaj sól, olej, wlej wrzątek i zacznij wyrabiać ciasto łyżką. Gdy ostygnie, przełóż je na blat lub stolnicę i wyrabiaj ręcznie do momentu połączenia wszystkich składników - ciasto będzie elastyczne i lśniące.
Z ciasta uformuj kulę, owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na 30 minut, żeby odpoczęło. Po tym czasie dokładnie je rozwałkuj i wytnij kółka przy pomocy szklanki.
Na środek każdego ciasta włóż farsz i sklej boki. Gotowe pierogi wykładaj na wrzącą i osoloną wodę z dodatkiem małej ilości oleju, żeby ciasto się nie posklejało, gotuj około 2-3 minuty, aż pierogi wypłyną na powierzchnię.
Źródło zdjęcia: canva/ Pretti Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Wiekowa receptura na konfiturę z róży. Przepis pochodzi z 1937 roku
-
Bosko chrupiące pieczone ziemniaki. Idealny dodatek do obiadu
-
Jak gotować fasolę, żeby nie mieć wzdęć? Wystarczą 2 proste kroki
Źródło: uwagababciagotuje.blogspot.com