Dlaczego warto jeść karambolę?
Karambola charakteryzuje się egzotycznym wyglądem - jej kształt przypomina gwiazdę i często ma pastelowe kolory. Owoc ten zawiera w sobie wiele cennych dla zdrowia substancji, takich jak przeciwutleniacze, błonnik pokarmowy oraz witamina C. Dodatkowo karambola jest niskokaloryczna i jest w całości jadalna.
Karambola, nazywana przez niektórych gwiaździstym owocem, przybiera kształt pięcioramiennej gwiazdy i pochodzi z Malezji, Indonezji, Bangladeszu oraz Sri Lanki. W Polsce nie jest zbyt popularna, lecz warto dać jej szansę.
Gwiaździsty owoc zachwyca swoim niebanalnym smakiem oraz ciekawą konsystencją. Miąższ przypomina fakturą winogrona, z kolei w smaku wyczuwalna jest kwaśność, słodkość oraz delikatna cierpkość.
Co skrywa w sobie karambola?
Przede wszystkim korzystne właściwości tego owocu wynikają z obecności przeciwutleniaczy, takich jak kwas galusowy i kwercetyna. Związki te pozytywnie działają na skórę, poprawiając nawilżenie oraz zmniejszając szansę na pojawienie się zmarszczek.
Przeciwutleniacze walczą także z wolnymi rodnikami, które są jednym z powodów stanów zapalnych, wywołują przyspieszone starzenie się skóry, a także mogą zwielokrotniać szansę zachorowania na poważne i niebezpieczne choroby.
Kolejną substancją działającą przeciwutleniająco jest zwykła witamina C, którą również znaleźć można w karamboli. Co więcej, kwas askorbinowy reguluje pracę układu odpornościowego oraz ułatwia proces gojenia się ran.
Jak jeść karambolę?
Jeśli masz ochotę wgryźć się w nią, jak w jabłko, bez problemu możesz to zrobić. Jadalny jest bowiem zarówno miąższ, jak i skórka. Skórka ma jednak specyficzną woskową teksturę, co może nie przypaść do gustu niektórym osobom. Przed zjedzeniem owoc należy dokładnie umyć i odciąć końcówki z obu stron.
W sklepie spróbuj wybrać owoce o jasnożółtym kolorze i większym rozmiarze. Zielona karambola jest bardzo kwaśna i mało smaczna. Możesz dodawać ją do potraw mięsnych czy rybnych lub wkroić kawałki do sałatki.
Przy zakupie kilku kilogramów karamboli polecamy sporządzenie z nich domowego dżemu lub konfitury. W wersji suszonej pasuje jako dodatek do kompotu, nadając mu świeższego i lekko kwaśnego posmaku.
Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy najlepiej jeść owoce. Ten tekst wyjaśnia, dlaczego świeże owoce cytryny warto zamrozić w zamrażalniku.
Źródło zdjęcia: canva/AndreySt, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: stronazdrowia; poradnikzdrowie