Najbardziej kontrowersyjny składnik farszu na pierogi. Jedni zachwalają, inni nie chcą słyszeć
Farsz na pierogi ruskie jest prosty w przygotowaniu. Ziemniaki łączy się z twarogiem, dodaje odrobinę podsmażonej cebulki i doprawia solą oraz pieprzem. Niektórzy jednak tę prostą kombinację składników uzupełniają o maggi. Wskazują, że ma on wtedy głębszy i bardziej wyrazisty smak. Sprawdzamy, czy jest to dobry pomysł.
Maggi powstała w XIX wieku w Szwajcarii. Podstawą wprowadzonego do obrotu przez Juliusa Maggi dodatku był wyciąg z lubczyku ogrodowego. Służył on przede wszystkim do doprawiania zup.
Obecnie pod nazwą maggi kryje się dowolna płynna przyprawa, którą wzbogacić można smak rosołu. Wielu smakoszy jednak korzysta z niej także podczas przyrządzania innych dań np. farszu na pierogi ruskie.
Czy dodawanie maggi do dań jest zdrowe?
Dostępna w sklepach przyprawa w płynie niestety do najzdrowszych nie należy. W jej składzie współcześnie bowiem trudno doszukać się świeżego i aromatycznego lubczyku. Skład obfituje natomiast w sól i wzmacniacze smaku, które w codziennym gotowaniu nie powinny być zbyt często używane.
Warto jednak zauważyć, że ekstrakt z lubczyku sporządzony w warunkach domowych będzie ciekawym urozmaiceniem wielu dań, także klasycznej masy na pierogi ruskie. Jeżeli lubicie ziołowe dodatki, spróbujcie.
Przepis na farsz na pierogi z dodatkiem maggi
Składniki:
-
400 g ziemniaków
-
400 g twarogu półtłustego
-
1 większa cebula
-
odrobina domowego maggi
-
sól i pieprz w ilości do smaku
Jak przygotować farsz na pierogi z dodatkiem maggi? Prosty patent na „nowe ruskie”
Ziemniaki obieramy, myjemy i gotujemy do miękkości w osolonym wrzątku. Studzimy je i przeciskamy przez praskę. Cebulę obieramy i siekamy. Szklimy ją na dobrze rozgrzanym oleju.
Przestudzoną łączymy z ziemniakami i pokruszonym twarogiem. Dodajemy nieco domowego maggi i mieszamy. Farsz na pierogi doprawiamy solą oraz pieprzem i zamykamy w cieście.
Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na znakomite farsze do pierogów. Polecamy świetną wersję ruskich bez nabiału , w której ser zastępujemy naturalnym tofu. Być może skusi was te prosta kombinacja kapusty i grzybów .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Ania Starmach zamiast szarlotki robi jabłka pod kruszonką. Ekspresowy deser zachwyca smakiem
-
Zostało Ci ciasto na pierogi? Nigdy go nie wyrzucaj. Oto garść pomysłów na jego wykorzystanie
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama