Sprawdzony sposób na domową przyprawę Maggi w płynie. Pokocha ją cała rodzina
Maggi jest dobrze znanym dodatkiem do zup. Niestety jest on bogaty we wzmacniacze smaku, których obecność w potrawach wcale nie jest wymagana. Jeśli macie pod ręką nieco lubczyku, sos sojowy i kilka innych popularnych przypraw, pyszną płynną doprawę do dań bez problemu przygotujecie w domu. Warto spróbować — rodzina będzie zachwycona.
Domowe maggi będzie zdecydowanie smaczniejsze, a przede wszystkim zdrowsze od kupionego w sklepie. W przeciwieństwie do gotowców nie będzie bowiem zawierało wzmacniaczy smaku, takich jak glutaminian monosodowy czy 5′-rybonukleotyd disodowy. Będzie też zawierało mniej soli, której nadmiar w diecie jest niepożądany.
Czym jest Maggi i dlaczego lepiej zastąpić je domowym odpowiednikiem?
Popularny dodatek do zup zawiera niestety sporo budzących wątpliwości co do zasadności ich spożycia substancji. O ile szkodliwości spożywania dużych ilości soli jesteśmy świadomi, zagrożenia związane z sięganiem po pozostałe dodatki nie wszystkim mogą być znane.
Glutaminian monosodowy, często oznaczany jako E 621, ma za zadanie wzmacniać smak i zapach potraw. Niestety może też przy okazji wywoływać pokrzywki, reakcje alergiczne i migrenę.
Drugim, równie częstym składnikiem Maggi jest 5′-rybonukleotyd disodowy (E 635). Podobnie jak poprzednik jest wzmacniaczem smaku i zapachu. Konsekwencjami nadmiernego spożycia tej substancji mogą być astma, wysypka czy nadpobudliwość.
Ponadto popularny płynny dodatek do rosołu nierzadko jest obficie posłodzony czystą glukozą i wzbogacony o sztuczne aromaty mające uatrakcyjnić smak. Tylko czy na pewno jest to konieczne, jeśli korzystamy z dobrej jakości składników? Zachęcamy do przygotowania zamiennika — zdrowszego i naszym zdaniem smaczniejszego.
Przepis na domową wersję przyprawy Maggi
Składniki:
1 szklanka wody
100 g liści lubczyku
1 łyżka sosu sojowego
3 płaskie łyżeczki soli
pół łyżeczki cukru
1 łyżeczka soku z cytryny
Przygotowanie:
Liście lubczyku myjemy. Wkładamy je do niewielkiego garnka i zalewamy wodą. Mieszankę doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na niewielkim ogniu przez 20 do 30 minut. Wyłączamy grzanie, a następnie wsypujemy sól oraz cukier.
Dokładnie mieszamy i odstawiamy na 15-30 minut. Po tym czasie odcedzamy płyn i łączymy go z sosem sojowym oraz sokiem z cytryny. Przelewamy go do szczelnej butelki lub słoika. Przechowujemy w lodówce.
Taka mikstura będzie idealna do przyprawienia bezmięsnego rosołu. Możecie też wykorzystać ją jako dodatek smakowy do gotowanego makaronu, który planujecie podać z warzywami z grilla, czy jako bazę do przyrządzenia aromatycznego risotto.
Źródło zdjęcia: canva/arfo
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Tani makaron na obiad dla zabieganych. Zrobisz go z 4 składników, prościej się nie da
Szybki sos do mięsa, kopytek i makaronów. W roli głównej - rosół na wielu mięsach
Intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Z drzewka wykorzystać można nie tylko owoce
Źródło: julitabator