Smakosze.pl Porady Genialne patenty na wykorzystanie łupin z czosnku. Więcej nie wylądują w śmietniku
canva/vichie81

Genialne patenty na wykorzystanie łupin z czosnku. Więcej nie wylądują w śmietniku

8 marca 2022

Łupina czosnku traktowana jest w kuchni jako odpad. Tymczasem ta niepozorna pozostałość po zdrowej przyprawie może stać się bazą do przyrządzenia przydatnych mikstur. Sprawdźcie, jak możecie z niej skorzystać.

O tym, że czosnek zawiera szereg cennych składników odżywczych, wiemy od dawna. Okazuje się, że jego łupina także jest bogata w korzystne dla naszego zdrowia substancje. Zawarte w niej pektyna i kwercetyna pomagają usprawnić metabolizm, działają moczopędnie i wykazują właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Nie warto więc po prostu ich wyrzucać.

Domowe inhalacje z czosnku na przeziębienie

Choć ten sposób może wydawać się zaskakujący, jest bardzo skuteczny. Jeżeli doskwiera nam uporczywy katar czy męczy suchy kaszel, możemy wykorzystać łupiny czosnku jako środek do przeprowadzenia inhalacji.

Wystarczy na gorącą patelnię wysypać garść obierek i dalej podgrzewać. Wdychając pojawiające się opary, wprowadzimy do swojego organizmu cenne związki zawarte w czosnku. Żeby kuracja była skuteczna, należy ją prowadzić przez 5-7 minut. Jednocześnie nie powinno się przekraczać 7 dni takiego leczenia.

Prozdrowotny bulion czosnkowy

W walce z objawami przeziębienia często opieramy się na domowych metodach. Na kaszel stosujemy niezawodny syrop z cebuli . Podobny specyfik możemy przyrządzić z czosnkowych obierek. Wystarczy zagotować je wraz z korzeniem lukrecji i igłami sosnowymi.

Wymieszanie takiego wywaru ze zmiażdżonymi i podprażonymi suchymi owocami róży sprawi, że po 24 godzinach uzyskamy miksturę o silnym działaniu przeciwzapalnym. Dzięki regularnemu jej spożywaniu wzmocnimy odporność i zmniejszymy prawdopodobieństwo zachorowania.

Łupina czosnku pomoże zadbać o skórę

Wywar na bazie skórki z przyprawy będzie również w stanie wyraźnie poprawić kondycję skóry. Substancje zawarte w odpadzie mogą przyspieszyć gojenie uszkodzeń. Złagodzą także swędzenie, zaczerwienienia i łuszczenie się.

Przygotowanie roztworu jest bardzo proste. Gotuje się przez kwadrans sproszkowaną obierkę czosnkową i odstawia ją na 12 godzin. Następnie dodaje się taki płyn do kąpieli i powtarza zabieg co tydzień.

W przyrządzonym roztworze można też namaczać wacik i przecierać uszkodzone lub zmienione miejsca. Specyfik stosowany regularnie, rano i wieczorem, będzie pomocny w walce z trądzikiem i innymi bakteryjnymi wykwitami.

Nie wyrzucaj łupiny z czosnku
Nie wyrzucaj łupiny z czosnku

Źródło zdjęcia: canva/OlafSpeier

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: kobieceinspiracje, farm-pl.desigusxpro, smakdnia

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Emilia Maciejewska-Latosińska

Redaktorka serwisu Smakosze.pl Lubię smacznie zjeść, a w kuchni cenię przede wszystkim możliwość eksperymentowania. Jestem weganką i na swoim przykładzie pokazuję, że dieta roślinna to zdecydowanie więcej niż surowe warzywa. W wolnym czasie ćwiczę balet — od lat fascynuje mnie jak łączy w sobie lekkość i siłę. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy