Smakosze.pl Porady Grzechy główne grillowania. Nie rób tak pod żadnym pozorem
Fot. Canva/Steve@Colorado

Grzechy główne grillowania. Nie rób tak pod żadnym pozorem

22 kwietnia 2024
Autor tekstu: Maciej Jurczyk

Za chwilę rozpocznie się sezon grillowy. Jak co roku popełnimy mnóstwo błędów podczas grillowania. Część z nich może nas kosztować zdrowie, część – zepsuć najlepsze jedzenie. Zobacz, czego koniecznie należy wystrzegać się przy grillu.

Sezon na grilla

Za kilka dni rozpocznie się wyczekiwana przez wszystkich majówka. A to, jak powszechnie wiadomo, początek sezonu na grilla. Trudno się nie dziwić, bo łada pogoda i dobre jedzenie sprzyjają spotkaniom w gronie najbliższych. Jednak większość z nas ciągle ściąga na siebie poważne zagrożenie.

Aby spotkanie te były udane i dobrze się skończyły, unikaj popularnych błędów. Z naszego poradnika dowiesz się, jak grillując nie narazić się na poważne choroby, jak osiągnąć optymalny smak potraw i w jaki sposób najlepiej przyrządzać jedzenie. Przede wszystkim jednak przeczytasz, czego pod żadnym pozorem nie należy robi podczas grillowania.

węgiel.jpg
Fot. Canva/christianmauer
To najlepszy sposób na ananasa. Świetnie pasuje i do lodów, i do mięsa

Żar i czysty grill to podstawa

Podstawą każdego grilla są nie tylko dobrej jakości kiełbasy oraz mięso, ale też ruszt i ogień. Ruszt musi być czysty, dlatego dokładnie go wyszoruj i pod żadnym pozorem nie wypalaj. Na niewyszorowanym grillu rozmnażają się bakterie, a kiedy palą się na nim resztki starego tłuszczu – powstają śmiertelnie szkodliwe wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) , czyli substancje toksyczne i poważnie rakotwórczych substancji.

Drugą podstawą grilla jest oczywiście ogień. Wydaje się to banalne, a jednak nie każdy wie, jak poprawnie rozpalić grill . Nigdy nie używaj do tego rozpałek , które zawierają szkodliwe substancje. Jeśli już nimi rozpalisz, poczekaj co najmniej pół godziny. Nie rozpalaj także za pomocą gazet, ponieważ te zawierają farbę drukarską, która podczas spalania wydziela szkodliwe związki chemiczne. A te nie powinny znaleźć się w jedzeniu.

Zadbaj także o to, na czym grillujesz. Wielu wybiera brykiet, ale nie jest to najlepszy wybór. Również jest silnie rakotwórczy. Lepiej sprawdzi się do tego węgiel drzewny, o którym można powiedzieć, że jest bardziej naturalny i mniej przetworzony. Nie zawiera szkodliwych, chemicznych dodatków. Wreszcie – g rilluj dopiero wtedy, kiedy węgle osiągną wysoką temperaturę, przestaną płonąć, a zaczną się żarzyć.

Pod żadnym pozorem tego nie rób

Oprócz poprawnego rozpalania i użycia odpowiedniego węgla, musisz wiedzieć także jak przygotować produkty na grilla. Pod żadnym pozorem nie nakłuwaj mięsa i nie nacinaj kiełbasy. Spowoduje to, że z tych produktów wycieknie tłuszcz, który skapnie na rozgrzany węgiel. To właśnie wtedy powstaje szkodliwe WWA. Nie nacinając mięsa i grillując je na przeznaczonych do tego tackach, unikniesz problemu.

Wielu z nas popełnia także jeszcze jeden, zasadniczy błąd, a mianowicie - przypala grillowane jedzenie . Nie można tak robić, ponieważ zwęglone jedzenie jest – tak, tak – bardzo rakotwórcze. Dlatego staraj się nie grillować bezpośrednie nad żarem. Używaj tacek, albo rozgrzej grill, przesuń żar na jedną stronę, a jedzenie trzymaj nad drugą. Wówczas pomoże ci pokrywa do grilla, dzięki której temperatura będzie się rozkładać równomiernie na całej powierzchni rusztu.

Zastosuj wszystkie wskazówki podczas majowego grillowania, a spożywane jedzenie będzie zdecydowanie zdrowsze i smaczniejsze. Szczególnie że wskazówki są łatwe i możliwe do spełnienia.

grill 2.jpg
Fot. Canva/Syda Productions
W Lidlu kilo szynki za mniej niż 10 zł. Trzy dni kompletnego szaleństwa
To najlepszy sposób na ananasa. Świetnie pasuje i do lodów, i do mięsa
Obserwuj nas w
autor
Maciej Jurczyk

Redaktor portalu Smakosze.pl. Absolwent kulturoznawstwa, a obecnie student 
dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest fanem dobrego jedzenia, a nowych
smaków poszukuje podczas wakacyjnych podróży. Chcąc poznać tajniki japońskiej kuchni,
dwa lata przepracował w gastronomii, gdzie zdobył kulinarne doświadczenie. W kuchni
najbardziej ceni sobie minimalizm, dokładność oraz niezwykłe kompozycje smaków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy