Smakosze.pl
Guma Donald do dziś wzbudza nostalgię

Twitter / @lata8290

Historia niezapomnianej gumy Donald

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia guma Donald może zostać zaliczona do kultowych produktów spożywczych. Do dziś wiele osób doskonale pamięta jej smak. Okazuje się, że guma rodem z czasów PRL-u ma niezwykłą historię. Warto się z nią zapoznać.

Guma Donald należy do grona łakoci, które przyprawiają o uczucie nostalgii. Dawniej można było ją dostać w niemal każdym kiosku i sklepie. Dziś może już nie jest aż tak popularna, jednak wciąż znajdziemy ją w niektórych sklepach.

Kultowa guma Donald

Nie da się ukryć, że guma Donald jest jednym z najbardziej charakterystycznych produktów z PRL-u. Dawniej sięgały po nią praktycznie wszystkie dzieci. Stanowiła ona również nie lada pokusę dla dorosłych.

Podwójnie pobudzająca kawa z chili i cynamonem

Podwójnie pobudzająca kawa z chili i cynamonem. Idealny początek dnia

CZYTAJ DALEJ

Okres PRL-u mamy już dawno za sobą. Nie oznacza to jednak, że zapomnieliśmy o specjałach z tamtych czasów. Niedawno wspominaliśmy o kultowej oranżadzie. Dziś przyjrzymy się bliżej uwielbianej gumie balonowej z Kaczorem Donaldem.

Historia produktu ze słynnym kaczorem rozpoczęła się tuż po II wojnie światowej. W 1948 roku w Amsterdamie Jules i Robert Markus założyli firmę o nazwie Maple Leaf. Prawili się w produkowaniu gum do żucia.

Inspiracją dla braci były filmy, na których to żołnierze z przyjemnością żuli gumy. Maple Leaf w latach siedemdziesiątych zostało wykupione przez wielki koncern General Foods. Wtedy właśnie specjały Julesa i Roberta Markusów zaczęły podbijać światowy rynek. Do jednych z łakoci należała guma Donald.

(Twitter / @lata8290)

Zaskakująca historia gumy Donald

Guma Donald pojawiła się właśnie w latach siedemdziesiątych. Wtedy właśnie zakup licencji od Disneya pozwolił na wykorzystanie wizerunku uwielbianego kaczora oraz reszty ferajny. Do każdej gumy dołączona była krótka komiksowa historyjka.

W latach siedemdziesiątych wypuszczono ponad 100 różnych rysunkowych przygód z bohaterami Disneya. Podobnie stało się również w latach osiemdziesiątych. Jednak tamte historyjki miały już nieco mniejszy format.

Firma Maple Leaf zakończyła już swoją działalność. Doszło do tego w 2003 roku. Niektórzy pomyśleliby, że jest to równoznaczne z końcem kultowego produktu. Jednak guma Donald nadal jest dostępna w niektórych sklepach. 

Oczywiście guma Donald nie występuje dziś tak często, jak w czasach PRL-u. Od czasu do czasu warto się za nią rozejrzeć w sklepie. Kto wie, może akurat nam się poszczęści. Warto również przypomnieć sobie o wybornych cukierkach irysach.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wikipedia; Sadurski; Muzyka80

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >