Smakosze.pl
Guma Donald do dziś wzbudza nostalgię

Twitter / @lata8290

Historia niezapomnianej gumy Donald

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Bez wątpienia guma Donald może zostać zaliczona do kultowych produktów spożywczych. Do dziś wiele osób doskonale pamięta jej smak. Okazuje się, że guma rodem z czasów PRL-u ma niezwykłą historię. Warto się z nią zapoznać.

Guma Donald należy do grona łakoci, które przyprawiają o uczucie nostalgii. Dawniej można było ją dostać w niemal każdym kiosku i sklepie. Dziś może już nie jest aż tak popularna, jednak wciąż znajdziemy ją w niektórych sklepach.

Kultowa guma Donald

Nie da się ukryć, że guma Donald jest jednym z najbardziej charakterystycznych produktów z PRL-u. Dawniej sięgały po nią praktycznie wszystkie dzieci. Stanowiła ona również nie lada pokusę dla dorosłych.

Okres PRL-u mamy już dawno za sobą. Nie oznacza to jednak, że zapomnieliśmy o specjałach z tamtych czasów. Niedawno wspominaliśmy o kultowej oranżadzie. Dziś przyjrzymy się bliżej uwielbianej gumie balonowej z Kaczorem Donaldem.

Historia produktu ze słynnym kaczorem rozpoczęła się tuż po II wojnie światowej. W 1948 roku w Amsterdamie Jules i Robert Markus założyli firmę o nazwie Maple Leaf. Prawili się w produkowaniu gum do żucia.

Inspiracją dla braci były filmy, na których to żołnierze z przyjemnością żuli gumy. Maple Leaf w latach siedemdziesiątych zostało wykupione przez wielki koncern General Foods. Wtedy właśnie specjały Julesa i Roberta Markusów zaczęły podbijać światowy rynek. Do jednych z łakoci należała guma Donald.

(Twitter / @lata8290)

Zaskakująca historia gumy Donald

Guma Donald pojawiła się właśnie w latach siedemdziesiątych. Wtedy właśnie zakup licencji od Disneya pozwolił na wykorzystanie wizerunku uwielbianego kaczora oraz reszty ferajny. Do każdej gumy dołączona była krótka komiksowa historyjka.

W latach siedemdziesiątych wypuszczono ponad 100 różnych rysunkowych przygód z bohaterami Disneya. Podobnie stało się również w latach osiemdziesiątych. Jednak tamte historyjki miały już nieco mniejszy format.

Firma Maple Leaf zakończyła już swoją działalność. Doszło do tego w 2003 roku. Niektórzy pomyśleliby, że jest to równoznaczne z końcem kultowego produktu. Jednak guma Donald nadal jest dostępna w niektórych sklepach. 

Oczywiście guma Donald nie występuje dziś tak często, jak w czasach PRL-u. Od czasu do czasu warto się za nią rozejrzeć w sklepie. Kto wie, może akurat nam się poszczęści. Warto również przypomnieć sobie o wybornych cukierkach irysach.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wikipedia; Sadurski; Muzyka80

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >