Którą stroną tłuczka najlepiej rozbijać mięso? Wyjaśniamy czym się różnią
Przygotowanie mięsa często obejmuje rozbicie go przy pomocy tłuczka. Jak jednak zrobić to poprawnie? Okazuje się, że użycie nieodpowiedniej strony akcesorium może skończyć się uzyskaniem kotleta o mocno poszarpanej strukturze. Podpowiadamy jak tego uniknąć i dobrze przyrządzać mięsne potrawy.
Mięso na kotlety schabowe czy z piersi kurczaka powinno zostać rozbite przed opanierowaniem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że nie można zrobić tego w sposób przypadkowy. Takie podejście może zakończyć się trudnościami w dalszym przygotowaniu dań.
Jak poprawnie używać tłuczka do mięsa?
Kuchenny sprzęt do rozbijania mięsa może mieć zarówno kształt kwadratowy, okrągły, jak i owalny. Bardziej istotną kwestią jest jednak nie bryła, lecz faktura po obu jego stronach. Zwykle akcesorium ma dwie wyraźnie różne „końcówki".
Jedna ze stron najczęściej ma formę kratki, podczas gdy przeciwna nierzadko jest zupełnie gładka lub nieznacznie prążkowana. Każde z tych ukształtowań ma nieco inne zastosowanie, a znajomość niuansów pozwoli nam przygotować lepsze kotlety.
Rozbijanie delikatnego mięsa - np. polędwiczek z kurczaka - stroną kratkowaną, nigdy nie będzie dobrym pomysłem. Ta część tłuczka służy bowiem do zmiękczania mięsa. Efektem użycia jej do delikatnych wyrobów mięsnych będą poszarpane kotleciki, które będą się rozpadać podczas smażenia.
Bogata faktura narzędzia powinna być stosowana jedynie do twardej wieprzowiny, czyli np. do schabu. Stronę delikatnie paskowaną lub gładką wykorzystuje się natomiast do rozbicia włókien np. w karkówce czy wołowinie. Będzie też odpowiednia do mięs delikatnych takich jak wspomniany już kurczak.
O czym należy pamiętać przy rozbijaniu mięsa tłuczkiem?
Równie istotna, jak poprawne przygotowanie wyrobu mięsnego, jest higiena. Po użyciu tłuczek należy starannie umyć. Nie wystarczy po prostu go opłukać, nawet jeśli dodamy do wody nieco detergentu.
Na powierzchni mięsa znajduje się wiele drobnoustrojów, które giną podczas obróbki termicznej, ale na tłuczku mogą pozostać. Z tego względu warto wyposażyć się w urządzenie metalowe. Drewniane bardzo trudno jest doczyścić ze względu na brak możliwości umycia go w wysokiej temperaturze.
Źródło zdjęcia: canva/ma-no Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: gotowanie.onet