Oranżada - kultowy napój PRL-u
Oranżada nawet dziś uważana jest za kultowy napitek, który cieszy się sporą popularnością wśród smakoszy. W sklepach możemy napotkać różne jej różne wersje. Jednak różnią się one nieco od oranżady sprzed kilkudziesięciu lat.
Oranżada rodem z PRL-u
Nie da się ukryć, że oranżada zalicza się do jednych ze specjałów, które utożsamia się z okresem PRL-u. Tego typu smakołyki dla znacznej części z nas są wspomnieniem beztroskiego dzieciństwa. Podobnie jak wyborne kotlety z mortadeli.
Skąd brał się wyjątkowy smak oranżady z czasów PRL-u? Wynikał on z unikalnej receptury. W jej skład wchodziła głównie woda gazowana i czysty cukier. Obok nich w napoju gościł barwnik spożywczy. Niektórzy wiele by dali, aby ponownie poczuć ten smak.
W czasach PRL-u jedna z największych rozlewni znajdowała się w Tczewie. Placówka została zamknięta w latach dziewięćdziesiątych. Aktualnie wytwórnia oranżady funkcjonuje w Gdańsku. Wykorzystuje się w niej wspomnianą recepturę.
Obecnie na rynku dostępne są rozmaite oranżady. Niestety w ocenie licznych smakoszy nie dorównują one kultowym napojom z czasów PRL-u. Nie oznacza to jednak, że nie cieszą się one popularnością.
Domowa oranżada jak za dawnych lat
Nie wszędzie można dostać oranżadę jak za dawnych lat. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przygotować samodzielnie podobny napój. Przepis jest bardzo prosty i każdy sobie z nim poradzi bez najmniejszych problemów.
Na początku musimy zaopatrzyć się w mocno gazowaną wodę, cukier oraz czerwony barwnik spożywczy. Możemy także wykorzystać czerwony syrop owocowy. Najpierw wodę mieszamy z cukrem. Dobrze sprawdza się cukier puder.
Wodę słodzimy wedle uznania i na koniec dodajemy do niej barwnik. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie syropów owocowych lub soków. Dzięki temu nasza domowa oranżada będzie jeszcze smaczniejsza.
W czasach PRL-u dostępnych było wiele rozmaitych specjałów, które dziś są nieco zapomniane. Przykładem są, chociażby kultowe cukierki irysy. Niedawno o nich wspominaliśmy i wyjaśnialiśmy, jak przyrządzić je w domowym zaciszu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Hitowy sernik gotowany. Proste, wyśmienite ciasto bez pieczenia zachwyca smakiem
3 proste sposoby odgrzewania pierogów. 1 przebija pozostałe, wszyscy go kochają
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama