Smakosze.pl
Oranżada rodem z PRL-u

Instagram / @born_in_the_prl

Oranżada - kultowy napój PRL-u

3 Września 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowita oranżada wielu miłośnikom kulinariów kojarzy się z czasami PRL-u. Była ona wówczas jednym z nielicznych słodkich napojów, które można było dostać w polskich sklepach. Za jej smak odpowiadała unikalna receptura. Niekt&

Oranżada nawet dziś uważana jest za kultowy napitek, który cieszy się sporą popularnością wśród smakoszy. W sklepach możemy napotkać różne jej różne wersje. Jednak różnią się one nieco od oranżady sprzed kilkudziesięciu lat.

Oranżada rodem z PRL-u

Nie da się ukryć, że oranżada zalicza się do jednych ze specjałów, które utożsamia się z okresem PRL-u. Tego typu smakołyki dla znacznej części z nas są wspomnieniem beztroskiego dzieciństwa. Podobnie jak wyborne kotlety z mortadeli.

Skąd brał się wyjątkowy smak oranżady z czasów PRL-u? Wynikał on z unikalnej receptury. W jej skład wchodziła głównie woda gazowana i czysty cukier. Obok nich w napoju gościł barwnik spożywczy. Niektórzy wiele by dali, aby ponownie poczuć ten smak.

W czasach PRL-u jedna z największych rozlewni znajdowała się w Tczewie. Placówka została zamknięta w latach dziewięćdziesiątych. Aktualnie wytwórnia oranżady funkcjonuje w Gdańsku. Wykorzystuje się w niej wspomnianą recepturę.

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite oranżady. Niestety w ocenie licznych smakoszy nie dorównują one kultowym napojom z czasów PRL-u. Nie oznacza to jednak, że nie cieszą się one popularnością.

(Instagram / @born_in_the_prl)

Domowa oranżada jak za dawnych lat

Nie wszędzie można dostać oranżadę jak za dawnych lat. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przygotować samodzielnie podobny napój. Przepis jest bardzo prosty i każdy sobie z nim poradzi bez najmniejszych problemów.

Na początku musimy zaopatrzyć się w mocno gazowaną wodę, cukier oraz czerwony barwnik spożywczy. Możemy także wykorzystać czerwony syrop owocowy. Najpierw wodę mieszamy z cukrem. Dobrze sprawdza się cukier puder.

Wodę słodzimy wedle uznania i na koniec dodajemy do niej barwnik. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie syropów owocowych lub soków. Dzięki temu nasza domowa oranżada będzie jeszcze smaczniejsza.

W czasach PRL-u dostępnych było wiele rozmaitych specjałów, które dziś są nieco zapomniane. Przykładem są, chociażby kultowe cukierki irysy. Niedawno o nich wspominaliśmy i wyjaśnialiśmy, jak przyrządzić je w domowym zaciszu.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Lelum; TCZ

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi:

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak wykorzystać mięso z rosołu?

Produkty

Jak wykorzystać mięso z rosołu? Zdradzamy kilka pysznych inspiracji, palce lizać

Czytaj więcej >
Czy herbata zawiera kofeinę?

Produkty

Czy herbata zawiera kofeinę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Ma mnóstwo korzyści

Czytaj więcej >
Dlaczego do kawy warto dodać sól?

Produkty

Dlaczego warto dodać sól do kawy? Efekt może zaskoczyć

Czytaj więcej >
Czy pieczarki można jeść na surowo?

Produkty

Czy pieczarki można jeść na surowo? Eksperci nie mają wątpliwości, odpowiedź jest zaskakująca

Czytaj więcej >
smażenie

Produkty

Jaki tłuszcz najlepiej nadaje się do smażenia? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >