Irysy w domowym wydaniu
Instagram / @born_in_the_prl

Przepis na niezapomniane Irysy

Nie da się ukryć, że irysy przez wielu smakoszy wspominane są z odrobiną nostalgii. Niektórzy z pewnością uznają je za jeden ze smaków dzieciństwa. Okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować irysy samodzielnie. Przepis jest banalnie prosty.

Przepyszne irysy uchodzą za wyjątkowy przysmak, któremu bardzo ciężko się oprzeć. Nietrudno natknąć się na osoby, które z miłą chęcią spałaszowałyby te wyśmienite cukierki. Smak dawnych lat może ponownie zagościć w naszym domu.

Irysy jak za dawnych lat

Bez wątpienia irysy można zaliczyć do grona łakoci, które kojarzą się nam bezpośrednio z czasami PRL-u. Na naszym portalu wielokrotnie wspominaliśmy słodycze, które cieszyły się popularnością w tamtym okresie. Dobrym przykładem są, chociażby szyszki z preparowanego ryżu.

Irysy nadal można dostać w niektórych sklepach. Cukierki mają kilka smaków. Zalicza się do nich śmietankowy, kakaowy i sezamowy. Godne uwagi są również irysy z makiem. Każdy ze smaków jest nie lada pokusą.

Kultowe irysy możemy z łatwością przygotować we własnej kuchni. Dziś sięgniemy po przepis na cukierki z makiem. Takie łakocie przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym spośród smakoszy. Na początku musimy zaopatrzyć się w odpowiednie składniki.

Jak upiec karkówkę w rękawie żeby była soczysta?Jak upiec karkówkę w rękawie żeby była soczysta?Czytaj dalej
  • 250 g krówek
  • cukier puder
  • mak
  • 15 ml mleka

Domowe irysy

(Canva.com / VIKTOR FEDORENKO)

Niezawodny przepis na domowe irysy

Na początku należy wysmarować foremkę masłem. Warto zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ w późniejszym etapie przygotowań, nie będziemy mieli na to czasu. Kiedy foremka będzie już gotowa, odpakowujemy krówki.

Rozpakowane cukierki umieszczamy w niewielkim garnku. Dolewamy do nich mleko. Całość podgrzewamy na niewielkim ogniu. Krówki powinny się roztopić. Masę wzbogacamy o mak. Wszystko starannie mieszamy.

Do bazy pod irysy dodajemy jeszcze cukier puder. Powinniśmy robić to stopniowo. Nie zapominajmy o tym, by masę cały czas mieszać. Powinna być ona ciągnąca, lecz nie nazbyt rzadka. Przekładamy ją do foremek.

Masa na irysy szybko zastyga. W związku z tym po przełożeniu jej do foremek, szybko otrzymamy uwielbiane cukierki. Rzecz jasna możemy je wzbogacić o inne składniki. Dobrze sprawdzają się rozdrobnione orzechy.

Irysy wiele zyskają, jeśli dodamy do nich odrobinę cynamonu i wanilii. Ogranicza nas wyłącznie własna inwencja. Warto odrobinę poeksperymentować. Wielbiciele swojskich łakoci powinni wypróbować również przepis na krówki domowej roboty.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Lelum; Z ogrodu do kuchni

Zapraszamy na nasz Instagram

Następny artykuł