Ile kaw można pić dziennie? Eksperci nie maja wątpliwości
Czy zastanawialiście się kiedyś, ile kaw można pić dziennie? Często powtarzana opinia o jej szkodliwości sugeruje, że filiżanek czarnego naparu powinno być jak najmniej. Naukowcy zbadali rzeczywisty wpływ kawy i zawartej w niej kofeiny. Wyniki są optymistyczne.
Kawa dla wielu z nas jest obowiązkowym elementem poranka. Nic dziwnego, skoro napar fantastycznie pobudza, a przy tym nierzadko świetnie smakuje. Sięgamy po nią, wierząc, że jedna filiżanka dziennie nie zaszkodzi. Czy tak jest w praktyce? Odpowiadamy na pytanie.
Wiemy, ile kaw można pić dziennie
Specjaliści ustalili, że dzienna dawka kofeiny, jaką wraz z kawą można bezpiecznie przyswoić to 400 mg. Taką ilość znajdziemy w 4 kubkach naparu. Demonizowanie porannej filiżanki napoju nie jest zatem uzasadnione.
Warto jednak wspomnieć, że spożycie wspomnianej dawki powinno być rozłożone w czasie — najlepiej raczyć się kawą co kilka godzin. Zwłaszcza że naukowcy ustalili również, że każda kolejna porcja kofeiny obniża ryzyko zaburzeń rytmu serca o 3 proc.
Nie jest to dużo, lecz potwierdzenie w badaniach znajduje przekonanie, że regularne przyswajanie tej substancji niesie ze sobą pozytywne skutki. Jedna kawa pita codziennie pobudzi perystaltykę jelit i pozytywnie wpłynie na mikrobiom. Dwie natomiast mogą znacznie zmniejszyć ryzyko niewydolności serca.
Na co zwrócić uwagę sięgając po kawę?
Na pewno na jej moc. Arabika będzie zawierała mniej kofeiny niż robusta. Jasno wypalona kawa dostarczy nam więcej tej substancji niż napar przygotowany z ziaren palonych bardziej. Espresso zawiera ok. 60 mg pobudzającej substancji, podczas gdy przeciętna filiżanka ok. 100 mg. Pewną ilość kofeiny — zaledwie około 7 mg, ale jednak — znajdziemy też w kawie bezkofeinowej.
Warto wiedzieć, że niebezpieczna nie jest sama kofeina, lecz raczej jej potencjalne interakcje z innymi substancjami. Dlatego też lekarze i naukowcy przestrzegają przed spożywaniem kawy wraz z lekami. Zalecają co najmniej godzinny odstęp pomiędzy zażyciem środków medycznych a spożyciem kawy, by uniknąć przykrych konsekwencji.
Po inne informacje na temat kawy zajrzyjcie na naszą stronę. Z naszych artykułów dowiecie się m.in. jaka jest najlepsza pora na wypicie kawy oraz jakie dodatki do naparu nie będą służyły naszemu zdrowiu.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Przebojowa bryndzówka, czyli góralska zupa z bryndzy. Zrobisz ją z kilku składników
-
Dlaczego czosnek w kiszonych ogórkach robi się zielony? Zdradzamy, czy jest się czego obawiać
-
Pysznie pachnący i chrupiący chleb bez wyrabiania. Łatwiejszej receptury nie znajdziesz
Źródło: zywienie.abczdrowie, inwork