Smakosze.pl
kiszone ogórki

canva/alga38

Dlaczego czosnek w kiszonych ogórkach robi się zielony? Zdradzamy, czy jest się czego obawiać

31 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Zauważyliście, że czosnek w kiszonych ogórkach często robi się zielony? Zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje? Pewnie wielu z was miało wątpliwość, czy ogórki pochodzące z takiego słoika można jeść. Zdradzamy, czy jest się czego obawiać. Wygląda, że za zmianą koloru czosnku stoi natura.

Kiszone ogórki są naszym ulubionym, polskim przetworem. Możemy nie robić na zimę kompotów, dżemów czy sałatek, ale kilka słoików kiszonych ogórków co roku nastawia niemal każdy. Wiadomo — są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe.

Mizeria z cukinii, czyli uwielbiany specjał w nowej wersji

Zamiast ogórków sięgnij po uwielbiany sezonowy przysmak. Mizeria w nowej wersji jako pierwsza zniknie z talerzy

CZYTAJ DALEJ

Nieodłącznym dodatkiem do kiszonych ogórków jest kilka składników. Wśród żelaznego zestawu znajduje się koper, korzeń chrzanu i czosnek. Ten ostatni dodaje ogórkom aromatu i smaku, zwiększa też trwałość przetworów. W niektórych jednak słoikach czosnek zielenieje. Wiecie dlaczego?

Z jakiego powodu czosnek w kiszonych ogórkach zielenieje?

Choć zielony kolor podobnie jak niebieski w kuchni często kojarzy się z pleśnią i zepsuciem, to jednak w tym przypadku tak nie jest. Uspokajamy was, że czosnek zielenieje w wyniku naturalnej reakcji chemicznej, jaka zachodzi w słoiku.

Czosnek zawiera bowiem enzymy, które są uaktywniane po przekrojeniu jego ząbków. Wtedy uwalniają się i zaczynają się ze sobą wiązać. Mogą doprowadzić nawet do zmiany koloru czosnku. Dzieje się tak wtedy, gdy w słoiku pojawi się kwas, np. ocet lub cebula.

Oczywiście do kiszonych ogórków nie dodaje się ani cebuli, ani octu, ale kwas pojawia się w wyniku fermentacji mlekowej zachodzącej w słoiku. To dzięki niej ogórki zaczynają kisnąć i robią się kwaśne. Zzieleniały czy też lekko niebieskawy czosnek jest więc oznaką tego, że wewnątrz słoika panuje kwaśne środowisko.

Kiedy jeszcze czosnek może zmienić kolor?

Zielonkawy czosnek może się pojawić też w przetworach zawierających ocet i czosnek, a także, gdy smażycie jednocześnie na patelni cebulę i czosnek. Im dłużej będziecie podgrzewać całość w niezbyt wysokiej temperaturze, tym reakcja może być silniejsza, tzn. czosnek może być bardziej zielony.

Na intensywność zielenienia czosnku wpływa też stopień jego dojrzałości. W starszych ząbkach czosnku, czy też w lekko podsuszonych reakcja będzie silniejsza, bo zawierają one więcej enzymów.

Z naszego serwisu dowiesz się też, jak odróżnić czosnek chiński od polskiego, a także, jak szybko obrać czosnek.

czosnek

canva/Billion Photos


Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: haps, forum.gazeta

Tagi:

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak długo można przechowywać śledzie? Dodatki mają wielkie znaczenie, bądź ostrożny

Czytaj więcej >
Jak sprawdzić, czy jajka są świeże?

Porady

Jak sprawdzić czy jajka są świeże? Wystarczy 1 rzut oka i pozbędziesz się wątpliwości

Czytaj więcej >
krokiety

Porady

Mrozisz krokiety w panierce z bułki tartej? Wystrzegaj się prostego błędu

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabielać zupę, by śmietana się nie zwarzyła? Zawsze pamiętaj o 2 czynnościach. Gwarantują sukces

Czytaj więcej >

Porady

Jak zabezpieczyć otwarty koncentrat pomidorowy przed pleśnieniem? Znamy 2 skuteczne sposoby

Czytaj więcej >
Jak przechowywać jabłka?

Porady

Jak przechowywać jabłka? Poradnik krok po kroku

Czytaj więcej >