Ile należy gotować jajka na miękko? Kluczowa jest 1 ważna zasada, koniecznie pamiętaj
Jajka często pojawiają się na naszych stołach w porze śniadania. A wiesz, ile należy gotować jajka na miękko? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości, bo odpowiedź nie jest taka oczywista. Niestety mało kto pamięta o jednym detalu, wskutek czego jajka wychodzą twarde.
Jajka są doskonałym pomysłem na śniadanie. Zachęcają nie tylko smakiem, ale też wysoką wartością odżywczą. W swym składzie zawierają niemal wszystkie składniki odżywcze. Poza tym łatwo można je przygotować na wiele sposobów.
Najszybciej z jajek można zrobić jajecznicę i usmażyć jajka sadzone. Bardzo lubiane są też jajka gotowane, zwłaszcza te na miękko. Mają one tę zaletę, że są lekkostrawne. Niestety nie łatwo ugotować je tak, by miały pożądaną konsystencję.
Ile należy gotować jajka na miękko? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości
Jajka ugotowane na miękko powinny mieć ścięte białko, ale płynne żółtko. Jak dobrać czas gotowania, by uzyskać oczekiwany efekt?
Przy gotowaniu jajek na miękko trzeba wziąć pod uwagę wielkość jajek. Nieco dłużej trzeba bowiem gotować jajko o wielkości L niż M czy S. Jest to szczegół, o którym większość z nas zapomina, dlatego jajka czasem wychodzą zbyt płynne, a czasem są już całe ścięte.
-
jajka o wielkości S trzeba gotować ok. 3,5 minuty
-
jajka o wielkości M potrzebują ok. 4,5 minuty gotowania
-
jajka L należy gotować około 5,5 minuty
Gotując jajka na miękko, lepiej wkładać je do gotującej się wody, niż do zimnej. Łatwiej bowiem kontrolować czas gotowania. Oczywiście jest wtedy większe ryzyko, że skorupka jajka pęknie w czasie wkładania go do wrzątku.
Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę?
Jajka przeznaczone do gotowania, należy wcześniej doprowadzić do temperatury pokojowej. Dzięki temu nie przeżyją szoku termicznego, przy wsadzeniu ich do wrzątku i jest szansa, że ich skorupki nie pękną.
Nie gotujmy jednocześnie jajek różnej wielkości. Trudno nam wtedy będzie uzyskać oczekiwany efekt i na czas wyjąć jajko danej wielkości.
Jajka powinny pływać w garnku dość luźno, bo ściśnięte, w czasie gotowania mogą popękać. W garnku zagotowujemy wodę, warto teraz wsypać do nich trochę soli.
Jajka ostrożnie wkładamy do wrzątku. Pilnujemy, by cały czas znajdowały się pod warstwą wody i cały czas się gotowały. Jeśli po włożeniu jajek, woda przestanie się gotować, trzeba zwiększyć moc palnika.
Czas gotowania jajek liczymy od momentu zagotowania się wody, w której znajdują się jajka. Pilnujemy, by jajka gotowały się bez podskakiwania, bo mogą popękać.
Gdy minie już czas gotowania jajek, garnek trzeba zdjąć z palnika. Po odlaniu gorącej wody, jajka zalewamy zimną, by szybko się schłodziły. Wodę, w której studzimy jajka można 2-3 razy wymienić, dla przyspieszenia procesu.
Z naszego serwisu dowiesz się też, jak szybko i ładnie obrać jajka , a także, jak ugotować jajka w buraczanej zalewie .
Źródło zdjęcia: canva/stroicavali
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Prosty przepis na domową polewę czekoladową. Udekorujesz nią każde ciasto
-
Pożywna zupa z pomidorami i kiszonymi ogórkami. Pełna smaku, jak żadna inna
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama
Źródło: kulinarneprzeboje