Jajecznica z awokado i szczypiorkiem, prosty pomysł na śniadanie
Jak przygotować jajecznicę z awokado i szczypiorkiem?
Na to pytanie można by odpowiedzieć - nic prostszego! Z resztą jajecznica to nierzadko jeden z pierwszych tworów kulinarnych osób początkujących w kuchni. Warto jednak zwrócić uwagę na dobrą jakość składników, to potrafi wpłynąć na smak dania.
składniki (na 1 porcję):
-
½ awokado
-
3 jajka
-
garść szczypiorku
-
1 łyżka masła
-
1 łyżeczka soku z cytryny
-
sól, pieprz
przygotowanie:
-
Jajka dokładnie umyć i wbić do miseczki, dodać sól i pieprz i dokładnie wymieszać do połączenia się żółtek z białkami.
-
Awokado przekroić na pół, jedną połówkę obrać i pokroić na kostkę, a następnie skropić sokiem z cytryny, żeby nie zmieniło koloru na ciemniejszy.
-
Szczypiorek umyć i drobno posiekać.
-
Na patelni rozgrzać masło na średniej mocy palnika, następnie wlać jajka i drewnianą łyżką mieszać, odrywając ścięte jajko od patelni. Pod koniec smażenia na patelnię wrzucić pokrojone awokado i szczypiorek i delikatnie wymieszać.
-
Jajecznicę wyciągnąć na talerz w momencie, kiedy będzie dla nas odpowiednio ścięta.
Jakie awokado kupować i jakie ma składniki odżywcze?
Na świecie występuje mniej więcej 400 odmian awokado, jednak nie wszystkie dostępne są w polskich sklepach. Najbardziej znane odmiany to Hass, Fuerte, Reed czy Pinkerton. Dwa pierwsze są odmianą najczęściej spotykaną w Polsce. Odmiana Fuerte do awokado średniej wielkości z zielono-żółtym miąższem natomiast awokado Hass są nieco mniejsze od Fuerte i charakteryzującą się orzechowym posmakiem. Jeśli zastanawiasz się, które awokado jest dobre i nie chcesz natknąć się na sytuację, w której po przekrojeniu okaże się, że zakupione awokado w środku jest ciemne, warto wiedzieć, że w przypadku odmiany Fuerte, skórka nie może mieć ciemnych plamek, powinna być całkowicie zielona. Obecność takich plam oznacza, że najprawdopodobniej po przekrojeniu czeka Cię niemiła niespodzianka. Jeśli kupujesz natomiast odmianę Hass, skórka powinna być fioletowo-czarna.
Czynnością, która pozwala również sprawdzić, czy awokado, które chcemy kupić nie jest przejrzałe lub zepsute jest sprawdzenie jego miękkości. Awokado idealne do spożycia pod wpływem nacisku powinno stawiać delikatny opór. Awokado, które potrzebować będzie kilka dni, by być odpowiednim do spożycia będzie twarde. Natomiast awokado, którego kupowania raczej powinniśmy unikać, szczególnie jeśli planujemy wykorzystanie owocu dopiero za kilka dni, jest awokado miękkie, na którym po dotknięciu zostają wgniecione ślady. Dobrze również wiedzieć, że w przypadku odmiany Hass, skórka zazwyczaj jest nieco grubsza, może więc okazać się, że owoc z twardą skórką, po obraniu i pokrojeniu będzie idealny do spożycia.
Jakie właściwości odżywcze ma awokado?
Około 30% składu awokado stanowią tłuszcze nienasycone, które bardzo korzystnie wpływają na organizm. Ponadto awokado to bardzo dobre źródło białka, a także źródło kwasu foliowego, magnezu, cynku, miedzi, potasu i wapnia oraz błonnika. Dodatkowo awokado to także ważne źródło witamin m.in. witaminy A, B1, B2, C czy H. Aby owoc zachował wszystkie wartości odżywcze najbardziej zaleca się spożywanie go na surowo. Ilość tłuszczów wchodzących w skład awokado powoduje wysoką kaloryczność tego owoca. 100 g awokado to około 160 kalorii ( dla porównania banan, który jest dość kalorycznym owocem zawiera w 100 g około 95 kalorii) Nie są to jednak puste kalorie, więc nie należy obawiać się regularnego spożywania awokado. Ponadto z uwagi na fakt, jak sycące jest awokado może ono wspomagać proces chudnięcia. Poczucie najedzenia wpływa na zmniejszenie łaknienia, dzięki czemu przez dłuższy czas nie odczuwamy potrzeby zjedzenia kolejnego posiłku lub przekąski.