Jak długo należy moczyć groch przed gotowaniem?
Groch jest pysznym i niedocenianym warzywem. Przypominamy sobie o nim dopiero wtedy, gdy przygotowujemy świąteczne potrawy. Robimy je w pośpiechu i często zapominamy o moczeniu ziaren. A jest ono konieczne, by dobrze smakował i był lekkostrawny. Podpowiadamy, jak długo powinna trwać obróbka grochu.
Z grochu przygotujecie nie tylko tradycyjne wigilijne danie z kapustą czy rozgrzewająca zupę . Po to ziarno warto sięgać zdecydowanie częściej. Doskonale w formie warzywnego pasztetu czy jako dodatek do obiadu. Aby dania z grochem nie zaskoczyły nas niesprawnością, warto zadać o jego odpowiednie przyrządzenie.
Groch należy dobrze wymoczyć
Większość strączków bez namaczania jest ciężkostrawna. Jeżeli dysponujemy grochem w połówkach, być może wystarczy dokładne opłukanie go. W przypadku całych ziaren namaczanie będzie konieczne.
Minimalny czas, jaki ziarna powinny spędzić w zimnej wodzie to 3 godziny. Polecamy jednak moczyć je dłużej — nawet całą noc. Nalejcie dużo wody — trzykrotnie większa objętość płynu w stosunku do przygotowywanych ziaren będzie idealna.
Co zrobić z grochem po namoczeniu?
Ziarna odcedzone z kąpieli należy jeszcze dobrze opłukać. Takie postępowanie zagwarantuje nam usunięcie substancji odpowiedzialnych za wzdęcia. Przepłuczcie ziarna 2 -3 razy na sicie pod bieżącą wodą i przełóżcie do garnka , w których będziecie je gotować.
Czas gotowania grochu będzie zależał od tego, jaką jego formę przygotowujemy. Całe ziarna gotujemy przez 60 - 90 minut, połówki około 45 minut. Co ważne, wody, w której będziemy gotować groch, nie należy solić. Jeśli to zrobimy, ziarno pozostanie twarde.
Do wody z grochem można za to dodać kminku czy kopru włoskiego. Zioła te sprawią, że będzie lżej strawny, a przy okazji nabierze wyjątkowego aromatu. Warto również od czasu do czasu zbierać powstającą na powierzchni wody pianę.
Źródło zdjęcia: canva/bhofack2
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: przepisy, dorotasmakuje