Smakosze.pl Porady Jak długo smażyć kotlety schabowe, aby wyszły miękkie i soczyste? Mamy garść cennych wskazówek
canva/Jan Mach

Jak długo smażyć kotlety schabowe, aby wyszły miękkie i soczyste? Mamy garść cennych wskazówek

15 lipca 2022
Autor tekstu: Renata Materlińska

Wiecie, jak długo smażyć kotlety schabowe, aby wyszły miękkie i soczyste? Mamy dla was garść cennych wskazówek, dzięki którym, schaboszczaki tym razem wyjdą wam wyśmienite. Zwróćcie uwagę nie tylko na czas smażenia, ale też na temperaturę i marynowanie mięsa.

Schabowe robimy bardzo często, bo ich przygotowanie jest proste. Jednak nie za każdym razem kotlety schabowe wychodzą, tak smaczne, jakbyśmy sobie tego życzyli. Gdzie więc można popełnić błąd? Na co zwrócić uwagę, by otrzymać miękkie i soczyste schabowe?

Ile czasu trzeba smażyć kotlety schabowe?

Smażenie jest niewątpliwie ważną częścią przyrządzania kotletów schabowych. Rodzaj tłuszczu, jego temperatura i czas smażenia mają bowiem wpływ na chrupkość i soczystość kotletów.

Jeśli więc chodzi o rodzaj tłuszczu, to kucharze zalecają smażyć kotlety schabowe na smalcu. Podobnie jak schab jest on pochodzenia wieprzowego, dlatego smakiem doskonale pasuje do schabowych. A poza tym dobrze znosi wysoką temperaturę smażenia.

Do smażenia kotletów schabowych możecie jednak wybrać zdrowszy tłuszcz, którym jest olej. A konkretnie olej rzepakowy, który ma neutralny smak i również ma wysoką temperaturę dymienia.

Co do temperatury tłuszczu, na którym smażymy schabowe, to powinien być on dobrze rozgrzany. Jednak kotlety smażmy na średnim ogniu, co zapobiegnie ich przypaleniu, a jednocześnie zagwarantuje im chrupiącą skórkę i dosmażenie.

Czas smażenia kotletów schabowych to mniej więcej 3-4 minuty z każdej strony. Dobrym wyznacznikiem jest odpowiedni stopień zrumienienia panierki. Powinna mieć ona złoto-brązowy kolor, bez czarnych punkcików, czyli przypalonej tartej bułki.

Jak przygotować schabowe?

Po rozbiciu plastrów mięsa warto je zamarynować. Można je np. zalać mlekiem i obłożyć cebulą, a jeszcze lepiej do marynowania mięsa użyć kefiru czy maślanki. Kwaśny napój zwiększy kruchość i delikatność mięsa. W marynacie schab powinien spędzić przynajmniej 2 godziny.

Po zamarynowaniu mięso należy osączyć, można je też osuszyć papierowym ręcznikiem. Potem trzeba je obtoczyć w mące, jajku i tartej bułce i położyć na patelni z gorącym tłuszczem.

Na naszej stronie znajdziesz też przepis na schabowe, jak za dawnych lat , a także na schabowe po myśliwsku .

kotlety schabowe
canva/PeteerS

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: przepisy, beszamel.se

Obserwuj nas w
autor
Renata Materlińska

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy