Jak nastawić zakwas na barszcz czerwony? Zupa z jego dodatkiem nie ma sobie równych
Zakwas na barszcz czerwony jest niezbędnym dodatkiem do tej zupy, ponieważ wzmacnia jej aromat i walory smakowe. Barszcz gotowany na zakwasie i podany z domowymi uszkami zachwyci całą rodzinę. Domowy zakwas będzie gotowy po 3 tygodniach. Możesz go niebawem nastawić z myślą o Wigilii.
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Wiele potraw możemy przygotować już teraz, żeby ułatwić sobie pracę podczas szykowania kolacji wigilijnej i dan głównych w świąteczne dni. Warto również przygotować domowy zakwas na barszcz czerwony, który sprawi, że tradycyjne danie zachwyci każdego.
Do zakwasu na barszcz czerwony będziemy potrzebować wyłącznie kilku składników. Oprócz buraków w słoiku musi znaleźć się czosnek, ziele angielskie i liście laurowe. Nie możemy zapomnieć również o ziarnach pieprzu i soli kamiennej. Zakwas nastawimy w dosłownie kilka minut.
Zakwas na barszcz czerwony przygotujmy w szklanym, wyparzonym słoiku. Zakwas musi kisić się naturalnie przez 3 tygodnie w suchym, chłodnym miejscu. Po tym czasie zakwas należy przecedzić i przelać do szklanej butelki lub słoika i wstawić do lodówki. Gotowy dodatek do barszczy czerwonego może być przechowywany przez około 2 tygodnie.
Domowy zakwas z buraków, dzięki któremu barszcz będzie wyśmienity
Składniki na 1 litrowy słoik:
-
500 g buraków
-
2 liście laurowe
-
3 ziarna ziela angielskiego
-
3 duże ząbki czosnku
-
3 ziarna pieprzu
-
szklanka wody
-
łyżeczka soli kamiennej
Jak przyrządzić domowy zakwas na barszcz? Będzie gotowy po 3 tygodniach
Buraki dokładnie umyj i pokrój na mniejsze kawałki. Do słoika włóż buraki, dodaj liście laurowe, ziele angielskie, pieprz. Dodaj również rozgniecione ząbki czosnku i włóż resztę warzyw.
Wodę zagotuj z solą, jeśli zalewa jest mało słona, dodaj więcej przyprawy. Zalewę wlej do słoika, żeby całkowicie przykryła buraki. Nie dolewaj wody do samego wieczka, zakwas musi mieć około 1,5 cm odstępu od zakrętki, ponieważ będzie się ruszał.
Słoik zakręć lekko pokrywką i odstaw w suche, zacienione miejsce. Po 3 tygodniach zakwas będzie gotowy. Zakwas odcedź i przelej do szklanej butelki i wstaw do lodówki, wykorzystaj w ciągu dwóch tygodni.
Robert Makłowicz barszcz czerwony gotuje wyłącznie na domowym zakwasie, dodaje również wywar z suszonych grzybów, który wzmacnia smak potrawy- tu poznasz przepis Makłowicza na przepyszny barszcz czerwony.
Do barszczu nie może oczywiście zabraknąć uszek z aromatycznym farszem- tu poznasz przepis Magdy Gessler na wyśmienite uszka z suszonymi grzybami.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Soczysta karkówka w aksamitnym sosie. Obłędny smak zawdzięcza 1 dodatkowi
-
Dorzuć do wywaru kilka sztuk. Rosół staropolski oczaruje wszystkich pełnią smaku
-
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama