Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego? Wystarczy zwrócić uwagę na 1 detal
Czosnek jest częstym dodatkiem do potraw. Zależnie od gatunku będzie się różnił nieco smakiem i wyglądem. Chcąc kupić warzywo polskiego pochodzenia, warto zwrócić uwagę na kolor łupiny. W przeciwieństwie do czosnku chińskiego warzywo będzie miało różowo-fioletowe zabarwienie.
Ciekawostką jest, że istnieje niemal 700 odmian czosnku. Choć w Polsce uprawianych jest co najmniej kilkanaście – m.in. Orkan, Harnaś, Cyry czy Zawrat – importowany z Chin produkt zyskał niemałą popularność. Jak go odróżnić od polskiego produktu? Wystarczy uważnie przyjrzeć się warzywu.
Główne różnice między czosnkiem polskim a chińskim
Najważniejszym kryterium, które pomoże nam wybrać czosnek polski, jest wygląd osnówki. W czosnku rodzimego pochodzenia będzie ona lekko fioletowa lub jasnoróżowa. Chiński kuzyn będzie z zewnątrz śnieżnobiały.
Drugim elementem, który może nas nakierować, będzie wielkość warzywa. Główki pochodzenia chińskiego będą większe od tych, wyprodukowanych w Polsce. Ich kształt będzie też bardziej regularny. Zdecydowanie częściej również trafimy na niego podczas zakupów w supermarketach.
Który czosnek warto kupić?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ze względów ekonomicznych bardziej opłacać może się czosnek chiński, który zwykle jest nieco tańszy. Jest też jednak dużo mniej wyrazisty w smaku niż uprawiany w Polsce odpowiednik.
Co prawda ząbki azjatyckiego czosnku zdecydowanie łatwiej obierzemy , a trzymane w szafce czy lodówce nie będą pleśniały i kiełkowały tak chętnie, jak te pochodzące z polskiej przyprawy, ale będą też bardziej suche.
Istnieją doniesienia, że takie zachowanie warzywa wynika z poddawania go działaniu promieniowania. W końcu, zanim trafi do naszych sklepów, musi przebyć długą drogę i nie może podczas podróży utracić swoich walorów. Decyzja nie jest więc prosta.
Z pewnością warto zaopatrzyć się w produkt świeży, z którego dodatkiem możemy zrobić pyszne purée ziemniaczane albo wyraziste kotlety mielone . Będzie dużo lepszym wyborem niż granulowana wersja przyprawy.
Źródło zdjęcia: canva/Food Photos
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
-
Baskijski sernik z ciasteczkowym spodem od Ewy Wachowicz. Wychodzi idealnie za każdym razem
-
Wyborna surówka z pora, marchwi i jabłka. Najlepszy dodatek do obiadu, momentalnie znika z talerzy
-
Jak szybko obrać cebulę? Mamy niezawodny trick, już zawsze będziesz tak robić
Źródło: beszamel.se, kalendarzrolnikow