Jak pić sok z brzozy?
Sok z brzozy skrywa wiele cennych witamin i minerałów. Każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie, powinien wzbogacić swój jadłospis o ten wyjątkowy napój. Okazuje się, że sok z brzozy należy pić w odpowiedni sposób.
Jak powinno się pić sok z brzozy?
Niepozorny sok z brzozy słynie ze swoich właściwości prozdrowotnych. Już setki lat temu nasi przodkowie raczyli się nim, aby wspomóc swój organizm. Sok z brzozy dostarczy nam o wiele więcej składników odżywczych, jeśli wypijemy go tuż po pozyskaniu z drzewa .
Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, jak sok z brzozy można wykorzystać w kuchni . Dziś w znacznej mierze skupimy się na tym, jak go pić. W sklepach możemy dostać różne mieszanki na bazie soku z brzozy. W porównaniu do świeżego produktu mają one pewną wadę.
Sok z brzozy dostępny na sklepowych półkach przeważnie jest pasteryzowany. W trakcie tego procesu traci on wiele witamin i minerałów. Najlepiej pić świeży sok, ponieważ w jego wnętrzu znajdziemy o wiele więcej składników odżywczych .
Co skrywa w sobie sok z brzozy?
Sok z brzozy bywa również określany jako oskoła. Niepozorny napój dostarcza istotnych składników odżywczych, które pomogą nam w uporaniu się z rozmaitymi przypadłościami. Warto zauważyć, że sok z brzozy wykazuje działanie przeciwzapalne, a oprócz tego wspiera pracę nerek, układu pokarmowego, tarczycy oraz obniża poziom cholesterolu .
(Canva / alvintus)
W soku z brzozy można natknąć się na aminokwasy, białka, elektrolity, sole mineralne, wapń, magnez, fosfor, cynk, żelazo, peptydy, garbniki, związki flawonoidowe i sporą dawkę witaminy C, oraz tych z grupy B. Taka mieszanka sprawia, że napój wspiera odporność organizmu .
Nie można zapomnieć również o tym, że sok z brzozy poprawia elastyczność skóry. Rzecz jasna tym samym poprawia jej wygląd. Wskazanie jest także dla osób, które przechodzą proces rekonwalescencji.
Jak pozyskać sok z brzozy?
Sok z brzozy najlepiej zbierać z drzew, które mają przynajmniej 10 lat, w porze, gdy na gałęziach jeszcze nie zagościły liście. Brzozy powinny rosnąć z dala od dróg. Należy nawiercić korę i umieścić we wnętrzu konara kranik lub rurkę. Po chwili sok z brzozy powinien zacząć wyciekać .
Sok z brzozy przelewamy do butelki lub słoika. Warto go przefiltrować przed wypiciem. Dobrze sprawdza się w tym zadaniu najzwyklejsza gaza. Oczywiście nie możemy pozyskiwać napoju bez uprzedniego pozwolenia od właściciela drzewa lub leśniczego. Podczas wypraw na łonie przyrody, warto uważać za pewna niepozorną roślinę .
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Ofeminin