Smakosze.pl
Pietrasznik plamisty jest trujący?

Canva.com / Juan Francisco Moreno Gamez

Czy pietrasznik plamisty jest trujący?

17 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Roślina ze zdjęcia nazywa się pietrasznik plamisty. Czasami jest określana mianem psiej pietruszki. Nie wzbudza ona większych emocji. Warto jednak na nią uważać. Wszystko przez obecność substancji, które uznawane są za toksyczne.

Pietrasznik plamisty wygląda bardzo niepozornie. Jego białe kwiaty wyglądają bardzo ładnie i mogą skusić niektórych do ich zerwania. Chwila nieuwagi może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

Jakie zagrożenie stwarza pietrasznik plamisty?

Pietrasznik plamisty przypomina swoim wyglądem niektóre jadalne rośliny. Łatwo go pomylić z pietruszką. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na napar z popularnego białego korzenia. Dziś skupimy się na roślinie, która może nam zaszkodzić.

Niepozorny pietrasznik plamisty bywa mylony również z chrzanem. Należy on do rodziny selerowatych i czasem nazywa się go również psią pietruszką, świńską wszą, weszką oraz szaleniem plamistym. Można się na niego natknąć niemal w całej Europie. Polska nie jest wyjątkiem.

Pietrasznik plamisty skrywa w sobie niebezpieczne substancje. Niektóre z nich są toksyczne dla człowieka. Mowa o związkach takich jak cykutyna, konina, kwas mrówkowy oraz kwas masłowy. Roślina ma ich najwięcej latem. Jednak wiosną pietrasznik plamisty także jest niebezpieczny.

Najgorsze w skutkach jest zjedzenie rośliny. Nawet jej polizanie może być fatalne w skutkach. Najlepiej po prostu trzymać się od niej z daleka. Warto wiedzieć, jakie są skutki zatrucia pietrasznikiem plamistym.

(Canva.com / Juan Francisco Moreno Gamez)

Jak objawia się zatrucie psią pietruszką?

Do głównych symptomów po zjedzeniu pietrasznika plamistego należy między innymi osłabienie, skurcze i drżenie mięśni oraz obniżenie temperatury ciała. Nie można także zapomnieć o utracie wrażliwości na bodźce, rozszerzeniu źrenice, światłowstręcie, obfitym ślinotoku oraz silnej biegunce.

W najgorszym przypadku może dojść nawet do porażenia układu oddechowego. Finalnie doprowadza to do śmierci w wyniku uduszenia. Na szczęście pietrasznik plamisty łatwo odróżnić od jadalnych roślin.

Pietrasznik plamisty ma zupełnie inny zapach od pietruszki i chrzanu. Przypomina swoją wonią czosnek. To właśnie powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Jeśli jednak dojdzie do fatalnej pomyłki, wówczas konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.

W przypadku spożycia pietrasznika plamistego konieczne jest wykonanie płukania żołądka. Nie zawsze przynosi to pożądany rezultat, a toksyny i tak utrzymują się przez kilka dni w organizmie. Warto również wiedzieć, na jakie grzyby uważać wiosną.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wikipedia; Parenting

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Dieta

Ile filiżanek kawy można pić w ciągu dnia?

Czytaj więcej >

Dieta

Jak przygotowywać czosnek, by nie tracił smaku i właściwości?

Czytaj więcej >

Dieta

Czy lepiej zamiast cukru używać miodu?

Czytaj więcej >

Dieta

Fatalne wyniki po kontrolach lodów z automatów

Czytaj więcej >

Dieta

Czy jedzenie ogórków kiszonych na pusty żołądek jest zdrowe?

Czytaj więcej >

Dieta

Jakie produkty warto zjeść tuż przed pójściem spać?

Czytaj więcej >