Czy pietrasznik plamisty jest trujący?
Pietrasznik plamisty wygląda bardzo niepozornie. Jego białe kwiaty wyglądają bardzo ładnie i mogą skusić niektórych do ich zerwania. Chwila nieuwagi może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.
Jakie zagrożenie stwarza pietrasznik plamisty?
Pietrasznik plamisty przypomina swoim wyglądem niektóre jadalne rośliny. Łatwo go pomylić z pietruszką. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na napar z popularnego białego korzenia. Dziś skupimy się na roślinie, która może nam zaszkodzić.
Niepozorny pietrasznik plamisty bywa mylony również z chrzanem. Należy on do rodziny selerowatych i czasem nazywa się go również psią pietruszką, świńską wszą, weszką oraz szaleniem plamistym. Można się na niego natknąć niemal w całej Europie. Polska nie jest wyjątkiem.
Pietrasznik plamisty skrywa w sobie niebezpieczne substancje. Niektóre z nich są toksyczne dla człowieka. Mowa o związkach takich jak cykutyna, konina, kwas mrówkowy oraz kwas masłowy. Roślina ma ich najwięcej latem. Jednak wiosną pietrasznik plamisty także jest niebezpieczny.
Najgorsze w skutkach jest zjedzenie rośliny. Nawet jej polizanie może być fatalne w skutkach. Najlepiej po prostu trzymać się od niej z daleka. Warto wiedzieć, jakie są skutki zatrucia pietrasznikiem plamistym.
(Canva.com / Juan Francisco Moreno Gamez)
Jak objawia się zatrucie psią pietruszką?
Do głównych symptomów po zjedzeniu pietrasznika plamistego należy między innymi osłabienie, skurcze i drżenie mięśni oraz obniżenie temperatury ciała. Nie można także zapomnieć o utracie wrażliwości na bodźce, rozszerzeniu źrenice, światłowstręcie, obfitym ślinotoku oraz silnej biegunce.
W najgorszym przypadku może dojść nawet do porażenia układu oddechowego. Finalnie doprowadza to do śmierci w wyniku uduszenia. Na szczęście pietrasznik plamisty łatwo odróżnić od jadalnych roślin.
Pietrasznik plamisty ma zupełnie inny zapach od pietruszki i chrzanu. Przypomina swoją wonią czosnek. To właśnie powinno być dla nas sygnałem ostrzegawczym. Jeśli jednak dojdzie do fatalnej pomyłki, wówczas konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.
W przypadku spożycia pietrasznika plamistego konieczne jest wykonanie płukania żołądka. Nie zawsze przynosi to pożądany rezultat, a toksyny i tak utrzymują się przez kilka dni w organizmie. Warto również wiedzieć, na jakie grzyby uważać wiosną.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: Wikipedia; Parenting