Smakosze.pl Porady Jak pozbyć się mocnego zapachu ryby?
canva/Yana Gayvoronskaya

Jak pozbyć się mocnego zapachu ryby?

14 grudnia 2021
Autor tekstu: Adam Moskal

Ryby wydzielają specyficzny zapach, który nie każdemu odpowiada, dlatego opracowanych zostało dużo metod, na usunięcie go. Jedną z nich jest wymoczenie filetów w mleku, które pochłania nieprzyjemne aromaty. Jeśli zapach osiadł na dłoniach czy w piekarniku, także można sobie z tym poradzić. Poniżej wyjawiamy jak tego dokonać.

Gdy przygotowuje się rybę, jej zapach staje się jeszcze lepiej wyczuwalny, co może być dużą przeszkodą. Na szczęście istnieją rozwiązania, które ułatwiają uniknięcie takiej sytuacji. Jeśli jednak piekarnik i tak przeszedł zapachem ryb, nie masz się czego objawiać.

Zamiast radzić sobie z efektami gotowania, zalecamy profilaktykę, którą stosuję się jeszcze przed gotowaniem. W taki sposób nie trzeba później męczyć się z dokładnym czyszczeniem sprzętów kuchennych, blatów czy dłoni.

Wymocz rybę w mleku

To zdecydowanie najlepszy i najskuteczniejszy pomysł, pozwalający na usuwanie nieprzyjemnego zapachu z mięsa ryby. Filety wkłada się do miski, zalewa świeżym i chłodnym mlekiem, a następnie wstawia do lodówki.

Tak przygotowaną rybę moczyć można kilkanaście minut bezpośrednio przed gotowaniem, a także całą noc - im dłużej znajduje się w mleku, tym mniej rybnego zapachu jest wyczuwalne. Dodatkowo mleko zmiękcza mięso, przez co zwiększa się przyjemność podczas jedzenia.

Zapach ryby na dłoniach

Oczywiście najskuteczniejsze jest krojenie i czyszczenie surowej ryby w rękawiczkach, czasem jednak nie mamy do nich dostępu. W takim wypadku po pokrojeniu można umyć dłonie pastą do zębów i ciepłą wodą. Taka mikstura skutecznie radzi sobie z wyciąganiem różnych zapachów ze skóry.

Jeszcze silniejszym środkiem jest zwykła sól kuchenna, która zalecana jest dla osób bez żadnych podrażnień i ran na skórze. Z soli i wody robi się pastę i naciera nią całe dłonie. W każdym sposobie ważne jest, aby dokładnie wetrzeć środki czystości w każdy zakamarek dłoni.

Mieszkanie pachnie rybą? Mamy na to trik

W każdej kuchni znajdzie się świeże jabłka - owoce te można wykorzystywać jako pochłaniacze zapachów. Wystarczy kawałki obranych jabłek porozkładać w kilku miejscach kuchni, a po kilku godzinach wchłoną substancje aromatyczne z powietrza i oczyszczą je. Należy tylko pamiętać, aby po wszystkim wyrzucić je do kosza.

Inna metoda polega na wlaniu do szklanki ciepłej wody i kilku łyżek octu spirytusowego. Następnie do mieszanki wrzuca się goździk i stawia naczynie na blacie. Po kilku minutach zapach powinien mocno osłabnąć i stać się wręcz niezauważalny. Po wszystkim wystarczy wylać wodę i po zapachu nie będzie śladu.

Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak długo można przechowywać śledzie w lodówce. Ten tekst wyjawia, jak uratować za ostrą zupę.

Ryba

Źródło zdjęcia: canva/Khasuist, Getty Images

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Obserwuj nas w
autor
Adam Moskal

Wydawca serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad cztery lata, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ugotować przepyszne potrawy nawet laikom. To w kuchni zdobywam największe doświadczenie, tworząc dania z całego świata — od indyjskiego butter chicken, po polską pieczoną kaczkę z jabłkami. Wolny czas poświęcam na pływanie kajakiem po polskich jeziorach oraz odwiedzanie kolejnych ciekawych restauracji.

 

 

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.kossakowski@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy